ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 21 сеп 2017, 22:19

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Reply to topic  [ 46 posts ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 16 фев 2012, 11:49 
Извън линия

Колеги, това не е грандиозна простотия. Учебните планове са интелектуална собственост на Университета. Не може всеки да си ги взима и да си ги ползва за своите цели. Целта е да се ограничат не студентите, а конкуренцията, която влиза и и си взима каквото и трябва, без да се труди. Например в едно техническо учебно заведение са взели нашите учебни планове и си ги ползват. В нашия факултет сега се създава нова специалност. Трябва ли да обяснявам колко хабилитирани лица колко време сме работили за да направим учебен план на специалността? И колко преработки и през колко комисии е минал за да се утвърди? И това нещо трябва да го подарим на конкуренцията, така ли? И кой пуска тези фишеци, че в чуждите университети можело спокойно да си изтеглиш учебния план, аз такова нещо не съм виждал. Най-много да намериш списък на водените курсове с кратка анотация на дисциплината. Не виждам какъв е проблема щом толкова сте приритали за учебния план да отидете и да го поискате от съответната катедра или да влезете от компютър в университетската мрежа и да си го изтеглите. Стига вече с разградения двор в ТУ.

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 фев 2012, 12:19 
Извън линия

Поздравления за Hans! Каза го точно, кратко, ясно и верно! Крайно време беше някой да сложи ТОЧКА на измислената дискусия. Още веднъж те поздравявам! Сега обаче иде още един мноооооого голям "проблем" за всички нас...ВИСУЛКИТЕ..... ха да видим тука...какви ще ги "наготвим".... щото утре и от Светия синод може "юнаците" да пратят в Университета.

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 фев 2012, 13:27 
Извън линия

Hans написа:
Колеги, това не е грандиозна простотия. Учебните планове са интелектуална собственост на Университета. Не може всеки да си ги взима и да си ги ползва за своите цели. Целта е да се ограничат не студентите, а конкуренцията, която влиза и и си взима каквото и трябва, без да се труди. Например в едно техническо учебно заведение са взели нашите учебни планове и си ги ползват. В нашия факултет сега се създава нова специалност. Трябва ли да обяснявам колко хабилитирани лица колко време сме работили за да направим учебен план на специалността? И колко преработки и през колко комисии е минал за да се утвърди? И това нещо трябва да го подарим на конкуренцията, така ли? И кой пуска тези фишеци, че в чуждите университети можело спокойно да си изтеглиш учебния план, аз такова нещо не съм виждал. Най-много да намериш списък на водените курсове с кратка анотация на дисциплината. Не виждам какъв е проблема щом толкова сте приритали за учебния план да отидете и да го поискате от съответната катедра или да влезете от компютър в университетската мрежа и да си го изтеглите. Стига вече с разградения двор в ТУ.

Добре, това мнение внася някаква яснота. Но иначе, конкуренцията може да дойде и много лесно да използва компютър от университета или чрез някой студент също толкова лесно да се сдобие с тези материали. По отношение на защитата на интелектуалната собственост в лицето на учебните планове, сега положението е същото както беше и преди, когато имахме достъп от домашните си компютри. Само достъпа е изместен във времето - било то за студентите или за конкуренцията.

С оглед на вашия мотив, за мен този акт по спирането на достъпа до учебните планове създава само едно неудобство за нас.

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 фев 2012, 13:53 
Извън линия

Точно така, може да се измъкнат учебните планове по различни начини. Затова нека на страницата да остане само списък с дисциплините и нищо друго, той е напълно достатъчен за ориентация на студентите. И изобщо, от нашия сайт можеш да измъкнеш без усилия всякаква информация, включително за търговете, за конкурсите за академични длъжности, бланки с логото на ТУ и ккаво ли още не. Това е рай за злоупотребите. Трябва да се направят нива на достъп до съответната информация - за студенти, за преподаватели, за служители, за ръководството и всеки да влиза дотам, докъдето му позволява паролата. На всички хора в университета да се издаде парола за влизане, но да попълнят и декларация за неразпространение на информация. Тогава може чрез студент или друг да изтече информация, но чрез съответната декларация да си понесе и наказанието за деянието си.

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 фев 2012, 15:47 
Извън линия
Потребителски аватар

еми тогава нека се направи този списък на водените курсове с кратка анотация на дисциплината, щото сега, ако искаш да погледнеш какво ще учиш и.... нали...

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 фев 2012, 19:35 
Извън линия

За учебните планове и за курсовете Hans е прав. Най-големите крадци са варненци - до сега са ми откраднали два курса.

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 фев 2012, 22:28 
Извън линия
Потребителски аватар

Освен да се спести малко трафик от теглене на PDF-ите, както и забавяне във времето на получената информация, нищо друго няма да стане. Става много сложно да се разбере кой точно е изтеглил и дал файла Х на човека Y. Студентите, влезнали от следващата година в ТУ, въобще няма да им направи впечатление, че нямат достъп от у тях - ще си го приемат като "то си е така" и няма да питат, ама на нас "дъртите кучета" ни прави впечатление :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 фев 2012, 03:07 
Извън линия

adi написа:
Ето още нещо! Даде се възможност да се плащат таксите за обучение чрез е-pay. И какво? Елате да видите от няколко дни какви орди са по коридора да се внасят таксите в касата на Университета.

Опитах се да я платя през epay и какво се оказва? Плащанията могат да се извършват само с карти БОРИКА. Въобще кой има такава карта още? Не може дори да се плати от микросметка. И понеже разчитах на този начин на плащане и аз ще съм утре на опашката...

Ако може да обясните логиката в това.

Аз доколкото съм наясно Epay събира еднаква комисионна без значение начина на плащане (от търговеца, т.е. от ТУ, не говорим за отделно начисляваната ни на нас такса кредитна карта - тя се начислява от банките-издатели на карти). Това означава, че университета изрично е изключил всички други варианти за плащане, но защо? Някаква нормативна пречка може би, защото Visa и MasterCard са международни организации, а ТУ е държавен университет? Ако беше така, тогава остава все пак въпроса защо не може да се плаща от микросметка.

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 фев 2012, 13:39 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Всички Maestro карти би трябвало да са свързани със системата на БОРИКА, така че не виждам какъв е проблемът.

А относно краденето на учебните планове - ситуацията ми напомня на следното:

Изображение

Безжични хотспотове са разхвърляни из университета със свободен достъп, пък после ще налагаме някакви ограничения... С тази мярка се възпрепятстват и затрудняват само обикновените студенти/кандидат-студенти. Тези, които искат да откраднат плановете, може да сте сигурни, че ще проучат достатъчно добре какви вратички има за тази цел. Като ще си пазите интелектуалната собственост, поне го правете както трябва.

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 фев 2012, 23:17 
Извън линия
Потребителски аватар

Абсолютно съм съгласен с Кнопер! За да има поне някаква яснота, да се нахвърлят някакви опростени учебни планове, които ще са общодостъпни и същевременно няма да привличат интереса на конкуренцията. Признавам си, че когато аз кандидатствам не съм си гледал учебния план много подробно, НО все пак хвърлих един поглед. В моя случай нямах алтернатива в друг университет за специалността която си харесах и все още изучавам и затова не съм правил сравнение, но за някои от по-масовите специалности, които ги има в повечето университети аз лично бих си направил сравнение в учебните планове и най-вероятно бих избрал този университет, чиито УП съм харесал повече.

Нагоре
МнениеПубликувано: 26 фев 2012, 19:26 
Извън линия
Потребителски аватар

Имало нова бакалавърска програма във ФКСУ. Искам да видя какво се учи и с какво се различава от другата програма...
Това което сте направили е свещена простота! С тази си постъпка се връщате години назад ... ако искате го направете и с писмено запитване, за да е сигурно, че някой няма да открадне плановете ...
Имайте предвид, че за част от кандидат студентите това може да е решаващо в избора му на ВУЗ, а останалите ВУЗове предоставят тази информация свободно ...

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 фев 2012, 20:42 
Извън линия

Здравейте тази година ме чакат матури и кандидатстване и като "външно" лице мога само да се съглася,че с тази мярка се възпрепятстват и затрудняват само обикновените кандидат-студенти.Има няколко специалности в ТУ които са ми интересни по ред причини не само,че в момента немога да задоволя любопитството си какво би ме очаквало във вашия ВУЗ,но немога да си направя и сметка м/у ТУ и някои други ВУЗове та дори и да си изградя "план Б",ако все пак реша да кандидатствам на сляпо,но не съм приет в специалността която искам как да подредя желанията си... разбира се човек ще каже,че има справочник,но успях да прегледам минало-годишния и в него нямаше информацията която ме интересува.Съпнявам се,че колкото и да се пише тук нещо ще се промени,с идеаята на ghost_rider е изключително добра и безобидна,но дори да се приеме ще отнеме време да се изпълни.Докато до преди няколко седмици бях сигорен,че искам да кандидатствам в ТУ то сега започнах да се колебая и съм сигорен,че няма да съм единствения.Ако в други ВУЗове има буквално измислени специалности за които няма и материална база,то до колкото съм чувал поне това би привлякло завършващ техникум "млад техник" но дори измислените специалности с безумни учебни планове звучат по-добре от тайни специализации с засекретени планове.

Простото мнение на кандидат-студент :wink:

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 мар 2013, 08:42 
Извън линия

Аз лично ще бъда доволна , ако си се отказал да кандидатстваш при нас най-малкото, поради 2 причини:
Първо: На ТУ не трябват студенти, които кандидатстват на "СЛЯПО".... защото "слепците" знаем до къде стигат (не говоря в буквален смисъл, надявам се поне това да си разбрал)!
Второ: На ТУ не трябват студенти, които пишат НЕГРАМОТНО.... пример: "СИГОРЕН"..... елементарно Уотсън.... "сигУрен"......"СЪС засекретени"..... Така че.... успех.... и ако не друго, се научи да пишеш грамотно ама..ха....от таквиз акъл...нивга..не приемам...., и
Трето: Защо ли, не ми звучиш като кандидат-студент????????!!!!!!!!!

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 мар 2013, 21:43 
Извън линия

adi написа:
Второ: На ТУ не трябват студенти, които пишат НЕГРАМОТНО.... пример: "СИГОРЕН"..... елементарно Уотсън.... "сигУрен"......"СЪС засекретени"..... Така че.... успех.... и ако не друго, се научи да пишеш грамотно ама..ха....от таквиз акъл...нивга..не приемам...., и

Присмял се хърбел на щърбел :) Без лоши чувства.

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 мар 2013, 08:42 
Извън линия

Оти тъй с лошо бря?!!!!! Плач....плач.... аз само констатирам .....туй-то!
Но истината е тази - децата (в голяма степен) са неграмотни! Темата обаче е твърде широка и не считам, че тук е мястото за нейното обсъждане! Но има и друга истина, че децата са "отражение " на своите родители...., което води до други, по-дълбоки изводи! Ама хайде да не "задълбаваме"......Лек ден за теб...и хей.... без лоши чувства...нал тъй...ха-ха.....!!!!!!!

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Reply to topic  [ 46 posts ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 Следваща

Всички времена са UTC+03:00