ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 20 окт 2017, 06:29

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Reply to topic  [ 14 posts ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Отново за КСИ
МнениеПубликувано: 12 юни 2015, 18:49 
Извън линия

Добър ден на всички!

Тази година ще кандидатствам за специалност Компютърно и софтуерно инженерство с бал от 28, 733 (много, МНОГО се надявам да стигне за 1-во класиране). Но въпроса ми е друг, видях в учебния план за специалността за година 2013/2014, че се изучават в 1-ви, 2-ри и 3-ти семестър повече "странични дисциплини" като химия, икономика, материалознание, полупроводници и т.н. Смятат, че повечето ще се съгласят, че нямат тези предмети голяма връзка с компютрите и въпроса ми е към тези, които го учат вече това: дали ще се набляга много върху тях?; Как са преподавателите?; Има ли време първите семестри за учене на програмиране, а не само върху зададените предмети?; Кои са програмните езици, които се изучават?

Мерси предварително за отделеното време и внимание! (:

Нагоре
 Заглавие: Re: Отново за КСИ
МнениеПубликувано: 14 юни 2015, 11:10 
Извън линия

Ай честито, добре дошъл. :D
За тези страничните предмети и аз се притеснявах много в началото. И да наистина те спъват. Като в даскалото е. Всички са си въобразили, че техният предмет е най-важен. :D
1 семестър ще учиш икономика, преподавателите са свестни, ще държат интереса ти
Химията е неизбежна, ще ти трябва после за материалознанието, полупроводници.
Физиката също е важна, както и математиката. Тези дисциплини ни оформят като инженери. Не може да ставаме инженери и да не знаем елементарни неща. Има и една друга дисциплина - ОИП(Основи на инженерното проектиране). Няма да ти казвам нищо за нея, ще разбереш като почнеш. :D Там се правят по 4 курсови задачи на семестър(1-ви и 2-ри). Не си губи времето с нея, най-малко отделяй за тая глупост, ще ти изяде времето.
2 семестър имаш материалознание и машинознание, мъка са но се оценяват с изпит, тъй че трябва да ги изкараш. :D
1-ви и 2-ри семестър се учи програмния език С. 3-ти Java
Препоръчвам ти да се занимаваш най-вече с програмирането 1 курс, освен ако досега не си се занимавал.
Много хора не бяхме го направили, и си беше мъчително, постоянно напрежение, защото бързо се минава през материала. Най-важното е да не очакваш преподавателите да те научат. Трябва самоинициатива за програмирането, друг начин няма.
Успех.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 юни 2015, 19:48 
Извън линия

Мерси много за изчерпателния отговор!

5 години учих в икономическо училище и много съжалявам за това (главно защото учихме по 23 предмета всяка година), но и аз мисля, че математика и физиката ще са доста полезни. Преди година започнах някъде да се занимавам с програмиране, а сега като мине редовния, пак почвам и се надявам много тук- там да се намира по няколко свободни часа дневно за свободна тренировка с някой програмен език.

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юни 2015, 13:48 
Извън линия

Абе да казваш да не се занимава с ОИП си е направо престъпление. Ако попадне на гадни преподаватели и през 2-та семестъра ще се отвори ада под краката му. По всичко се минава, ама ако гледа с пренебрежение към ОИП-то и отиде на изпит, ще загази здравата. От подобно пренебрежение към този предмет в момента има над 100 човека на изпит, на които ще им се *** мамата.

Бих казал, че от 2-та семестъра обща, най - тегави ще са му именно ОИП и машинознание, другото се изкарва. По машино тъпото е, че са мега много въпроси, ама с малко повече труд ще ги научи. А пик-а (така нареченото програмиране) е елементарно през цялата първа година, особено през първия семестър и се изкарва мега лесно. Тъпото е само, че имаш програмиране супер малко време на седмица и те занимават с една камара други предмети, като горе-изброените.

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 юни 2015, 00:06 
Извън линия

Дам, за тва говоря. ОИП-то, ако човекът има проблеми, мога да му помогна. Имам почти всички курсови за 1 сем, и всичките за 2-ри. :D Ако е закъсал, аз съм на среща. Цаката е да не обръща прекалено много внимание на тая глупост. На мен ми изяде бая време. Изкарах си 6-ца, но просто мн време изяжда. Най-малко се занимавайте с ОИП!

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 юли 2015, 22:39 
Извън линия

Да ви попитам само още нещо пичове, изисква ли се голямо присъствие 1-ви курс, защото смятам да уча повече самостоятелно програмиране, защото видях, че до 3-ти семестър няма толкова пряко насочени дисциплини към програмирането. Или по- точно зададен въпроса: "Ще има ли допълнително време или такова,което мога да си набавя, за да се занимавам повече с програмиране??"

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 юли 2015, 13:42 
Извън линия

Ще ти дам съвети само за I семестър, нататък ще свикнеш и ще знаеш с кво да не си губиш времето. :D
Защото времето е пари, особено в сферата, която искаш да се занимаваш.
I семестър ще имаш математика, физика, химия, въведение в специалността, икономика, ОИП, ПИК(програмиране), език и спорт.
Сложно е да се каже на кое точно да ходиш и на кое не, въпрос на желание е. :D
Препоръчвам да отидеш на всички първи лекции и да решиш най-добре за себе си.
На лекциите по мат, ОИП, икономика, физика и химия може да не ходиш. Дори да пускат списъци, знай че те не важат за нищо, само се опитват да те накарат да ходиш. Евентуално ще трябва да отидеш само като взимаш подпис от преподавателите или си даваш книжката на другарче просто. На упражнения се ходи задължително, поне на лабораторните, на семинарните невинаги.
Не подценявай езика и спорта, там ти искат определен брой присъствия и макс отсъствия, гледай да не изгориш заради тях.

Време колкото искаш I курс. Просто трябва да си изградиш приоритети кое е важно за теб и времето ще имаш. :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 юли 2015, 21:10 
Извън линия

Абе много си зависи от преподавателите, които му се паднат. Аз досега не съм видял на семинарното да не се държи на присъствия. На тези, които направят повече от 2 отцъствия по физика примерно, ги накараха да покажат написани всичките упражнения за да получат заверка.
При някои преподаватели е хубаво да се ходи на лекциите, защото като стане време за изпити, ако даденият преподавател си пада гадняр, ще ви ореже много здраво, ако не сте били редовни.
Не са един или два са случаите, когато някой е написал за 5 да кажем, а получава 3, че даже някои и на поправка ги пращат. Тъй че всички си зависи от преподавателите. През втория семестър примерно като има машинознание и не ходи редовно, ще си получи двойката, независимо какво е направил. А от тези списъци понякога смисъл има, тъй като ти осигуряват до някаква степен 3-ката или получаваш бонус, както е при някои даскали по материалознание.
И по икономика бяха ебаси цирковете с оценките именно заради присъствията, по мат да не говорим. Лекциите в ТУ не са задължителни, ама голям процент от преподавателите се заяждат и го приемат лично.
Има си и печени преподаватели, ама всичко е на късмет. По някои предмети може и един път да не си отишъл и да нямаш никакви проблеми, ама има и такива, както вече казах, при които ако не си бил много редовен, ще го отнесеш по един или друг начин.

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 юли 2015, 00:27 
Извън линия

Говорих най-вече за 1 сем, 2 сем пускат по няколко предмети списъци и са важни. Но в първия само икономиката може би е проблем, особено с your choice асистентката, която ми скъса нервите накрая :D
Но време за програмиране все ще намери.

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 юли 2015, 12:50 
Извън линия

Мерси много за инфото, ще гледам от начало да съм малко по- редовен и ще ги видя, какви са.

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 юли 2015, 15:34 
Извън линия

Странно. :|

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 юли 2015, 11:07 
Извън линия

И аз я видях, като се записвах тази обява, ама не мога да разбера тези 170 човека само от първо класиране ли са, това означавали, че е нямало свободни места за 2-ро, не могат ли да се прехвърлят от другите специалности в КСИ. Добре е написано само че никаква точна информация не ми даде на мен! :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 юли 2015, 14:17 
Извън линия

Те от ТУ винаги я крият тая информация. По държавна поръчка са 170 места, но реално до 2-ро и миналата и тази влязоха към 230-240 човека. Което още повече намалява възможността за преместване, аз така го разбирам. Винаги прекъсват хора, но са много малко.

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 юли 2015, 17:44 
Извън линия

А и бтв, ти за какво се притеснявсш, нали си приет с тоя бал. Chill, bro. :D

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Reply to topic  [ 14 posts ] 

Всички времена са UTC+03:00