ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 26 сеп 2018, 11:54

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Reply to topic  [ 7 posts ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 19 сеп 2013, 14:23 
Извън линия

Добър ден на всички. :) Тази година ще бъда кандидат-студент и тъй като съм чувал много добри отзиви за университета реших да проуча как стоят нещата. Ориентирал съм се към електрониката, но имам няколко питанки и проблеми. Мисля, да държа втора матура по английски език, тъй като смятам, че ще имам най-висока оценка по този предмет. Бих желал да кандидатствам с оценката от матурата по български език + оценките по математика и физика от дипломата за средно образование (Общия БАЛ на двете оценки ще е ~10+.) Въпросът ми е относно това имам ли шанс да бъда приет. Не можах да открия минималните балове от миналите години, ако може някой да ме насочи къде да търся ще съм страшно благодарен. Благодаря ви предварително !

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 сеп 2013, 15:22 
Извън линия
Потребителски аватар

За всяка специалност всяка година е различно това с оценките. Ако очакваш 10+ , това означава, че на двете очакваш да имаш минимум 5ци. Аз бих те посъветвал да се явиш поне на предварителния по математика за техническия, защото при записване можеш да си избираш с коя оценка да кандидатстваш и като имаш оценка и от изпит, и от матура, вече можеш да прецениш коя е по - висока и да кандидатстваш с нея. Имаш шанс, и то немалък, защото познавам лично хора, които са приети с оценка около 4 и 50 в тази специалност. Всичко зависи от оценките на другите, които кандидатстват с теб, зависи от местата, от много неща. Хубаво е, че от рано си започнал да се подготвяш, но преди да избереш конкретна специалност, проучи всичките, за да решиш какво наистина ти се учи, помисли защо ти се учи точно това, виж какви перспективи ще имаш с него и тогава си направи извод какво точно искаш да учиш. Имай предвид, че в техническия се учи, ако искаш да станеш специалист, ама много (както е навсякъде). Шанс имаш, а дори да не бъдеш приет, което не мисля, че ще се получи, ако изкараш добра матура над 5 или изпит над 5, има много специалности, които можеш да запишеш, просто те съветвам това - наистина избери какво точно ти се учи, виж защо ти се учи, прецени дали искаш да го учиш 4 години и дали ще се справиш, след това си намери книжката с тестовете за кандидат - студенти, 10 лева беше на времето, мисля, че и сега е нещо такова, яви се и на предварителния изпит, за да имаш повече шансове и кандидатствай с по - високата оценка. Успех ти пожелавам :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 сеп 2013, 16:08 
Извън линия

prosto_chovek написа:
За всяка специалност всяка година е различно това с оценките. Ако очакваш 10+ , това означава, че на двете очакваш да имаш минимум 5ци. Аз бих те посъветвал да се явиш поне на предварителния по математика за техническия, защото при записване можеш да си избираш с коя оценка да кандидатстваш и като имаш оценка и от изпит, и от матура, вече можеш да прецениш коя е по - висока и да кандидатстваш с нея. Имаш шанс, и то немалък, защото познавам лично хора, които са приети с оценка около 4 и 50 в тази специалност. Всичко зависи от оценките на другите, които кандидатстват с теб, зависи от местата, от много неща. Хубаво е, че от рано си започнал да се подготвяш, но преди да избереш конкретна специалност, проучи всичките, за да решиш какво наистина ти се учи, помисли защо ти се учи точно това, виж какви перспективи ще имаш с него и тогава си направи извод какво точно искаш да учиш. Имай предвид, че в техническия се учи, ако искаш да станеш специалист, ама много (както е навсякъде). Шанс имаш, а дори да не бъдеш приет, което не мисля, че ще се получи, ако изкараш добра матура над 5 или изпит над 5, има много специалности, които можеш да запишеш, просто те съветвам това - наистина избери какво точно ти се учи, виж защо ти се учи, прецени дали искаш да го учиш 4 години и дали ще се справиш, след това си намери книжката с тестовете за кандидат - студенти, 10 лева беше на времето, мисля, че и сега е нещо такова, яви се и на предварителния изпит, за да имаш повече шансове и кандидатствай с по - високата оценка. Успех ти пожелавам :)

Благодаря за изчерпателният отговор. В интерес на истината съм обеден, че по математика няма да имам по висока оценка и за това изключих варианта с изпит или матура по математика да кандидатствам, но сега ме накарахте да се замисля. Замислям се и над специалността за компютърните системи, тъй като имам опит и в електрониката и в програмирането, но все си мисля, че няма да ме приемат в "Компютърни системи и технологии". Отново благодаря за отделеното време !

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 сеп 2013, 20:32 
Извън линия
Потребителски аватар

Те може да те приемат, но там е за хора, които са се занимавали и наистина са убедени, че точно това искат да учат и работят след време (кси). А за изпита по математика - винаги е по - добре да имаш повече варианти, колкото и да си убеден. Представи си, че на матурата ти се падне да пишеш есе върху 986ти стих на илиада и да го съпоставиш със съвременния поглед на вапцаров, пречупен през призмата на българското ежедневие в следосвобожденския период, а на изпита по математика ти се паднат точно задачите, които знаеш. ;) Хубаво е човек да се подсигурява колкото се може повече :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 окт 2013, 20:35 
Извън линия

Да актуализирам малко темата, някой може ли да ме ориентира с БАЛ ~24 ще мога ли да вляза на първо желание в специалността "Електроника" ?

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 окт 2013, 12:20 
Извън линия

Ако бала е към 24 имаш шанс и то голям . и все пак яви се на изпит по математика нищо не губиш . електрониката е хубава специалност . Тази година бала беше под 24 .

Нагоре
МнениеПубликувано: 26 окт 2013, 17:36 
Извън линия

Благодаря за отговора, ще се пробвам и на математика и, която оценка ми е по-висока нея ще ползвам. Поздрави ! :)

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Reply to topic  [ 7 posts ] 

Всички времена са UTC+03:00