ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 25 сеп 2018, 10:07

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Reply to topic  [ 13 posts ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 04 май 2013, 21:49 
Извън линия

Здравейте ! Реших да задам този въпрос, защото от доста време отвътре ме ръчка да го задам :oops:
Защо в специалността КСТ http://tu-sofia.bg/UPlan/UPlan-FKSU-KST-2010-bak.pdf първите 3 семестъра се учи толкова много математика, физика и химия.
Не е ли редно да се почне от 1-ви семестър по специалността, например вместо 1-вите 3 семестъра да са висши математики, да станат 1-2 семестъра и да се добавят основи на програмирането и 3-ти семестър да бъдат по-сериозни предмети и така след това само практика или както е програмата, но само 1ви до 3-ти семестър изглежда някакси демотивация по специалността :D .
Хубаво е да има висша математика но 3 семестъра изглежда много :P .

Както разбрах, тази година Софтуерното Инженрество щяло да бъде с програмата на КСТ(От някъде разбрах ама мисля, че е лъжа защото КСТ И СИ май са различни неща :D ).
НО! Това за мен има странна логика:
Ако е софтуерно инженерство то ученикът/студентът трябва да започне да програмира на сериозни езици от 1-ви семестър и до 2-ри семестър да може да създава качествени приложения.
Не просто да започне да програмира, а да започне да мисли като програмист, да бъде мотивиран и да иска да го прави това, а да не е там, защото специалността била хубава !

Съжалявам ако съм обидил някой със поста си просто сега това ми е странното мнение :wink:

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 май 2013, 18:14 
Извън линия
Потребителски аватар

Виж сега, колкото и да се заблуждават хората, че програмирането е сложна работа - не е. Трябва ти логическо мислене, последователност и необходимите часове практика. Програмирането, както и математиката са неща, в които се изисква постоянство и последователно трупане на знания т.е не можеш да се научиш да тичаш преди да се научиш да ходиш. По принцип всички тези предмите, които се учат до 3-ти семестър са изкл. логични и ще ти развият мисленето, ако си сериозен.

Единственото, което ме притеснява са предметите след 3-ти семестър. Там се развиват едни въпроси от едни конспекти, то си е чудо. Не знам като са сменили името на специалността, какво ще се учи, но едва ли ще има коренна промяна.

Отделно в ТУ както и на други места, има доста студенти, страдащи от комплекса на младия хакер т.е "къв е тоя да ме учи на тия лесни работи", което вреди на тях самите, защото има хора четвърти курс, които ще те очудят какви работи не знаят.

Естествено дисциплини като Анализ на алгоритми и Структури от данни не са засегнати хубаво и всеки се оправя кой както може.

П.п: Да не споменавам имена ама в тоя факултет имам чувството, че никой не иска да си върши работата както трябва. Намира се известно количество егоизъм и често се чува 'АЗ' в лекциите. Най-лошото е, че студентите си губят времето само. Питай който искаш от този факултет да ти каже. Нито те учат на програмиране, нито на някакво инженерсво.

Ама такъв е живота - радост и тъга.

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 май 2013, 20:04 
Извън линия
Потребителски аватар

Мога да се съглася, че има предмети, които не са толкова нужни, но на програмисти и 10 математики да ви сложат, все няма да са излишни.

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 май 2013, 23:01 
Извън линия
Потребителски аватар

Да не говорим, че тези химии, математики, физики и прочее, от които явно се оплакваш, са основата на инженерното ти образование, а от тази специалност се предполага, че излизаш именно компютърен ИНЖЕНЕР (т.е. имаш някакви познания и по хардуерната част) и впоследствие се счита, че в случая си придобил и програмни умения.

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 май 2013, 03:22 
Извън линия

#p.w4rrior този синдром за лесните работи може да е само в основите на специалността, но проблема е дали това, което ще се учи и ако бъде научено дали ще бъде полезно в бъдеще.

#Izodzadze аз нищо лошо нямам за матаматиката, но дали е правилно да се учи толкова малко програмиране в началото на специалността, ще е хубавно някък си да се съчетае материала по математика с материала по програмиране, за да накара студенитите да се заинтересуват от това което учат не просто да го учат и после да не виждат да го прилагат в специалността, хубаво разива се логическото мислене, но без желание постоянството става по-малко и интересът намалява ... Също така и мотивацията от преподавателите(лекторите) ...

#EXVITERMINI чесно да ти каза, ме притесняват преподавателите. В моето училище по химия и електротехника имам много лоши спомени... не само аз и други хора направо да те откажат да учиш -_- и сега май като се замисля имам малко страх към тези предмети и затова се притеснявам :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 май 2013, 01:19 
Извън линия
Потребителски аватар

p.w4rrior написа:
П.п: Да не споменавам имена ама в тоя факултет имам чувството, че никой не иска да си върши работата както трябва. Намира се известно количество егоизъм и често се чува 'АЗ' в лекциите. Най-лошото е, че студентите си губят времето само. Питай който искаш от този факултет да ти каже. Нито те учат на програмиране, нито на някакво инженерсво.

И представа си нямаш колко си прав.
След почти десет години къртовски нископлатен труд реших, че без образовани нямам бъдеще и така с такава радост и надежда влезнах в ФКСУ сякаш това е моя нов живот.А на вратата ме посрещна само презрение, безхаберие ,липса на всякакво желание да те научат на каквото и било дори и да проявяваш интерес към него.На лицето им пише "Абе к'во ше ме занимаваш".Дори вече нямам желание и да питам.Тук всеки си пази материалите и не ги дава, все едно да не види някой негов колега и така уж неговата "доминация" над другите да се загуби.Но това последното си е мое мнение.Докато горното е на 100% от колегите

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 май 2013, 02:11 
Извън линия

HISSHADOW написа:
p.w4rrior написа:

И представа си нямаш колко си прав.
След почти десет години къртовски нископлатен труд реших, че без образовани нямам бъдеще и така с такава радост и надежда влезнах в ФКСУ сякаш това е моя нов живот.А на вратата ме посрещна само презрение, безхаберие ,липса на всякакво желание да те научат на каквото и било дори и да проявяваш интерес към него.На лицето им пише "Абе к'во ше ме занимаваш".Дори вече нямам желание и да питам.Тук всеки си пази материалите и не ги дава, все едно да не види някой негов колега и така уж неговата "доминация" над другите да се загуби.Но това последното си е мое мнение.Докато горното е на 100% от колегите

Така като пишеш човек ще каже,че живееш в България!

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 юли 2013, 17:00 
Извън линия

Математика и физика се учи щото излизаш инженер!! Аре без такива тъпи въпроси. Не слушайте Наков от Телерик кви глУПОСТи дрънка! Математиката развива логиката. Какъв инженер си ти ако не знаеш що е то дифракция на светлината или валентност или интеграл? Няма да те научат на нищо излишно не се притеснявай.

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 авг 2013, 21:20 
Извън линия

Няма ненужни знания!
Закон, факт, точка.

Въпросът е да намерите начин да ги приложите в практиката. Вие все пак ще ставате "инженери", а не "програмисти". Един обикновен програмист получава задача и я изпълнява. Един инженер измисля задачата, която програмистите да решават. Това е и разликата между висше образование и занаятчийство. Вярно е, че повечето от завършилите висши образование са си просто занаятчии - те ще ти казват, че "този предмет е безсмислен" или "учат се глупости, само еди какво си беше смислено". И това е нормално.

Конкретно за КСТ/КСИ - висша математика трябва да се учи, защото математиката е свързваща наука за почти всички други науки.
Химия, физика, електротехника и т.н. трябва да се учи, защото трябва да знаеш предметните области, за които после ще пишеш софтуер.

Как ще напишеш софтуер за управление на производствен процес свързан с химия в някое предприятие, ако нямаш и най-малко понятие от химия?
Ето затова ти трябват тези предмети. За да знаеш как да свързваш 2 и 2. Ако учиш само и единствено "специални предмети" (програмиране, хардуер, компютри), ще можеш само и единствено да решаваш задачи. Няма да можеш сам да измисляш нови нерешени задачи. Поне не и извън сферата на информатиката и софтуерните технологии сами по себе си. А специалисти-програмисти излизат на пазара на труда на талази. Съвсем скоро няма да са са интересни за бизнеса - ще се търсят хора с много по-широк поглед...

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 авг 2013, 23:21 
Извън линия
Потребителски аватар

И пак тия четири математики са лесни в сравнение с математиките във ФМИ и тези по света (ДА в чуждите вузове освен математиките от ТУ, в специалност "Computer Science" учат още 2 - статистика и теория на вероятностите), така че се радвайте на ФКСУ.......

calc
The COOL Google Chrome

Нагоре
МнениеПубликувано: 22 авг 2013, 17:44 
Извън линия
Потребителски аватар

Защото програмните езици, както всички други езици, са полезни тогава и само тогава, когато има какво да кажеш на тях. Да не говорим, че във всички програми, които се използват, има математика. Компютърът ти използва машинен език (пак математика), за да прави изчисления, има много ИНТЕГРАЛни схеми и така нататък. Нали утре ще искат от теб да направиш една програма за финансов отчет? Ами ако пишеш софтуер за управление на някакъв физически обект, който работи на ток, нали трябва да знаеш физичните закони, по които той ще се движи, различни игри използват векторна алгебра и геометрия непрекъснато. Ако просто знаеш програмния език, ще излезеш програмист, който може да напише на 4 5 езика "Hello world!" (което и аз мога да направя, а се гордея с 3ката си по ПИК), може би да попълниш масив от типа списък за пазаруване и да му укажеш къде в паметта да се запише. Все едно да ходиш с една мотика и да копаеш по полето, без да има нищо посадено и нищо да не посадиш, просто да си копаеш. Ето затова учиш всичките тези предмети и се радвай, че не учиш механика и съпромат, вместо да се оплакваш. Или според теб аз, като уча електроенергетика и електрообзавеждане, не трябва да уча език, понеже няма да си говоря с електроните на английски, нито трябва да уча механика, понеже няма да строя трафопост (за тази работа си има архитекти), нито химия, понеже няма да ставам лаборант, нито програмиране две части, понеже и програмист няма да ставам, ама защо по физика да уча за светлини и други подобни неща, а не взема за два семестъра да изуча всичко де що е ток и да ми дават диплома? Има разлика между майсторлък и висше образование. Няма да се преучиш, спокойно. ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 22 авг 2013, 21:09 
Извън линия
Потребителски аватар

Брей , брей че подробно обяснение :D :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 22 авг 2013, 22:45 
Извън линия
Потребителски аватар

Поправи ме, ако бъркам с нещо :D

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по