ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 21 ное 2017, 23:28

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Reply to topic  [ 67 posts ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 Следваща

Харесва ли му на някого МЕИто
Не 41%  41%  [ 98 ]
Да 59%  59%  [ 139 ]
Total votes: 237
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 16 фев 2005, 11:37 
Извън линия

Драги ми студенти, вината за правописа не я търсете в учителите си, а в самите вас. Колко книги сте прочели през живота си? Бъдете сигурни, че никой учител не може да ви научи на правопис, при условие че тези от вас, които не са избягали от часовете по български, си играят през целия час с GSM-ите си... Правописът се учи най-вече от книгите, които четете, не в училище.
Вие не сте прости! На младите хора (или поне на по-голямата част от тях) им липсва ясна визия за бъдещето. Както и по-горе писах, огромната част от Вас НЕ ЗНАЯТ въобще защо са дошли в ТУ. Записали са се без някаква осмислена цел, а просто за да бъдат студенти, да поживеят още малко на гърба на мама и тати, за да отложат казармата или просто защото сега е модерно да имаш висше образование. Повтарям - това не се отнася за всички. Подозирам, че тези от вас, които влизат в този форум не са такива.
Кажете честно, колко от вашите колеги не преписват системно на изпити? Колко от вас са се записали в ТУ с ясната представа накъде са тръгнали? Колко от вашите колеги, завършили добри специалности след това работят нещо съвсем друго, в много случаи дори не изискващо висше образование? (мога да ви кажа - поне половината). Между другото - имам наблюдение, че по-добри студенти са задочниците. Обяснете си го сами.

Желанието за просвещение все още тлее някъде в нас, но като ти ревне едно гладно гърло у дома, започваш всичко да виждаш в $$$$$. Защото просвещението си е просвещение, но "гладът е по-силен от тока". Знам че е гадно всичко да се обръща в пари, но светът в който живеем го изисква. Радвам се за тези от вас, които се сблъскват с трудността да работят и учат едновременно. Във времето, в което живеем няма нищо безплатно. Възрожденският ентусиазъм отдавна го няма, времето е друго. По времето на възрожденците образованието е било най-голямото богатство, за образование хората са си продавали нивите и къщите. И тогава то никак не е било безплатно...
А на конкретния ви въпрос отговарям конкретно - за 5 годишната ми кариера като преподавател съм намерил работа на поне 5 мои студента, някои от тях за заплата 2 пъти по-голяма от моята.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 16 фев 2005, 15:05 
Извън линия

Участвам във фен клуба The Axe! Много ме радва тоя човек! :wink:

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 17 фев 2005, 01:19 
Извън линия

Уважаеми преподаватели от Технически Униврсите София,

Вината за Вашата закостенялост, не я търсете у Вас, а у сиренето, което има много калций.
Вината за Вашата слепота не я търсете у Вас, а у очилата и лещите, които носите, защото за толкова малко пари(100лева и повече) не можете да очаквате високо качество.
Вината за Вашия застой не го търсете у Вас, а у изобретателите, неуспели да преодолеят закона на Айнщайн за универсалността на скоростта на светлината във вакум.
Вината за Вашото трамбоване на място не я търсете у Вас, а у столичния кмет, неуспял да запуши всички дупки по улиците.
Вината за Вашата упоритост, прерастваща в безмислен инат, не я търсете у Вас, а у топлофикационните дружества, принудили Ви да сте упорити до мозъка на костите си, където и прониква студа през зимата.
Вината за Вашата бедност не я търсете у Вас, а у недостатъчното хартия за банкноти.
Вината за липсата Ви на мотивация не я търсете у Вас, а у крадеца, който ходи навсякъде само не и в затвора.
Вината за мирогледа Ви на главен герой от "Приказка за стълбата" на Смирненски, не я търсете у Вас, а у автора на горепосоченото произведение.
Вината Ви за това, че се опитвате да се изкарате невинни, не я търсете у Вас, а у Господ, който все пак Ви е направил човеци, следователно грешни. Право е на всеки човек да греши. Негово задължение обаче е да си признае грешките.
Аз признавам моите:
Аз сгреших, като повярвах на Университета.
Аз сгреших като съжалих родителите си и не ги напуснах за да уча в чужбина.
Аз сгреших, че горната грешка ми послужи за оправдание и да не се опитам да събера пари за горепосоченото учение.
Аз сгреших, като Ви вярвах, уважаеми преподаватели в Технически Университет София.
После аз сгреших, като се надявах всичко да си дойде на мястото и да уча специални предмети.
Аз сгреших, като не исках да повярвам в липсата на специални предмети чак до получаването на дипломата си.
Аз сгреших, като реших че в магистратурата би трябвало да има нещо по-добро.
Аз сгреших, когато реших да ви бъда дойна крава за още три семестъра.
Аз сгреших....,
но това ме прави човек.
Аз си признах, но това не ме променя като човешко същество, защото аз ще вярвам в себе си, ще вярвам в моите способности, въпреки всичко друго, и Вие не можете да ме убедите, че аз съм идиот, простак, неграмотник и боклук.
Аз греша, но всяка грешка ме прави по-силен, всяка пречка ме прави по-перфектен, всеки Ваш стон ме убеждава в моята правота в този случай.
Защото въпреки моите грешки-минали и бъдещи-в този случай аз се чувствам прав. Чувствам се прав, защото всеки грешник първо иска да намери вината у друг, а Вие правите точно това.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 17 фев 2005, 01:58 
Извън линия

Извинявам се предварително за двете ми посследователни мнения. Реших да напиша второто, тъй като явно преподавателят в ТУ не разбира от литературнтие похвати, с който толкова аматьорски си служа. Явно не разбира от сравнения и саркастични забележки. Опитах -не става. Ето защо ще напиша един директен отговори и ще започна от края.
Уважаеми г-х преподавател, аз не ви попитах на колко хора сте намерил работа. Аз питах нещо съвсем друго. И тъй като явно не сте разбрали въпроса, ще го перефразирам, та да бъде малко по-лесно смилаем за вашето мозъче, обградено с "фундаментална наука":
За колко общо минути от цялата Ви преподавателкса кариера, у вас е кипял ентусиазъм, и любов към стоящите пред вас неразбиращи главици? За колко на брой секунди у вас е трептяла онази искра, която е била част от огъня на кой да е учител от периода на българското възраждане? За колко на брой милисекунди Вие сте изпитали, извинете за израза, "душевен оргазъм" от факта че просвещавате, отбелязвам думата просвещавате, стоящите пред вас неориентирани , тепърва встъпващи в живота младежи?
По отношение за гладното гърло. През периода на възраждането да не би нашите учители да са тънели в разкош и охолност, да не би да са излизали от домовете си, облечени в пурпурни царски одежди и да са отивали на работа в пурпурна царска каляска, теглена от непурпурни царски атове?
За времето - да друго е. Това време е много по-лесно от времето на възраждането. Сега имаме какви ли не удобства, а по време на възраждането са писали с калеми, на пясъчник. Не ставайте за срам с вашите "трудни времена" и "реявящо гладно гърло".
Ще ви кажа честно-преписвал съм на един единствен изпит. И дълбоко съжалявам за това в момента. Защо съжалявам ли? Защото седнах да уча нерентабилните ви и никому ненужни теории, вместо да си направя пищови и за останалите, та да ми е по-леко и да имам и аз отличен успех като някои, които преписват. Ние преписваме, вие си затваряте очите. Ние ли сме виновни само тогава? Аз ли идвам да ви връзвам кърпа на очите? За ето това затваряне на очите от ваша страна, аз плащам петстотин и кусур лева на семестър. То добре, че са само три(семестрите). Ще си трая, но както казах няма да си мълча. За толквоа пари искам качество. И преди съм го искал. Ама нали трябва да си мълча, защото да не вземете да се вкиснете и случайно да ме орежете на изпита, за който съм учил, а на колегите да пишете шестици на добре преписани лекции.
А пък то за това тлеене, то направо м..............ло. То таквоз тлеене може да замрази и полюса. Е то нищо чудно , че го карате към полярен залез.
Аз знам защо съм тук, ама вие не знаете защо сте тук. Знаете ли защо и как си намерих работа. Защото искам да знам, и защото се постарах да знам ВЪПРЕКИ ВАС. Вие ме товарехте с безмислени проекти, протоколи и упражнения, в останалото време аз си провеждах сам упражненията. И благодарение на моите упражнения в момента работа за това за което си мечтах, работя го и съм на седмото небе. Работя го отново въпреки вас.
И накрая искам да Ви благодаря че ми показахте как да не се държа като порастна, как да не мисля и как да не действам ,защото отрицателният пример също е пример.
Едно голямо "Благодаря Ви".

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 17 фев 2005, 09:29 
Извън линия

Не мислех повече да пиша тук, но...
Драги колега, за да не бъда неправилно разбран, бих искал да ви кажа нещо конкретно. Нетната асистентска заплата е 265 лв. (за старши асистент с 20 лв повече). Не го разбирайте като оплакване, не съм останал само на нея, но това е една от причините, водещи до не-до-там всеоотдаването на младите преподаватели.
Явно вие не сте разбрал отговора ми, въпреки че претендирате за познаване на литературните похвати (направо сте си сбъркал ВУЗ-а, една филология би ви стояла много добре :wink: ).
При условие, че съм имал възможност да оставя зле платената работа като асистент в ТУ и да започна много по-добре платена, по специалността, която съм завършил, съм предпочел да остана и да продължа да просвещавам тези, които наистина имат желание за това. Тази работа ми доставя удоволствието, че успявам да науча няколко години по-млади хора от мен на нещо, което умея. Фактът, че съм намерил работа на мои студенти по специалността им и те не са се изложили, означава, че все на нещо съм ги научил. Няма по-голямо удоволствие за един преподавател от това, да види положителен резултат от своята работа.
А фактът, че сте си намерил желаната работа, говори две неща: ако е по специалността, която сте завършил като бакалавър, то значи че все някой мой колега (или аз :?: ) на нещо ви е научил. Поне сте разбрали смисъла на висшето образование - самообразованието.
А ако не е по специалността ви - ми значи съм прав, и времето което сте прекарали при нас е загубено и мястото ви не е било тук.
Защо тогава записахте магистратура пак в ТУ ? Като толкова не ви харесва, да си бяхте останал бакалавър. Нали и без това вече имате така желаната работа?

Предлагам да спрем с този диалог, защото ще отегчим останалите ползватели на този форум.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 17 фев 2005, 15:30 
Извън линия

Вие пак за пари започнахте да говорите. По специалността съм си я намерил, но едно ме учудва, когато не знаем ние сме си виновни, а когато знаем -то вие сте ни научили. Аз ви казах че работата която имам сега я имам единствено и само защото аз се самообучавах и нито един преподавател не разбира нещата които аз знам. И да-работата ми е по специалността ,която съм "учил" в ТУ, но там никой не ти преподава това което работя сега, защото всички ги мързи да ги разберат тези неща.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 18 фев 2005, 14:40 
Извън линия
Потребителски аватар

The Axe написа:
Ако писменните ви работи

The Axe написа:
Ето за това говоря...
На вас ви липсва средното образование, даже началното...
"...даскЪл, неШТо" и т.н.
Защо се хващате за правописните грешки, ще кажете - ами само ви давам пример. Толкова сте се научили да пишете, когато е трябвало, толкова ще се научите и на нещата, които се опитваме да ви предадем...

Нямах намерение да се включвам в дискусията, но някои постове ме накараха да го направя...
Горните два цитата оставям без коментар. Те говорят сами за себе си.
Ще пиша относно други части от мненията на членовете на форума по тази тема, но първо искам да задам един въпрос на преподавателя от нашия любим университет. Когато преди години сте кандидатствал в ТУ- София с ясната представа, че искате да станете преподавател ли го направихте? Аз си мисля че не е било така, но разбира се можете да ме поправите ако греша. Като цяло Вашите мнения господин Преподавател са достойни за уважение, но и Вие въпреки че сте по-млад от Вашите колеги сте започнали да приличате на тях...
Когато преди две години кандидатствах тук, разбира се исках да ме приемат КСТ, както и повечето от останалите кандидат-студенти. Е, това не стана. За това разбира се съм си виновен аз, защото обърках решението на едната от задачите на изпита, но това не е важното в случая. Записах се в МЕИ, и съм в една от може би най-закостенелите специалности, а именно МТТ. Направих го с ясната цел да се прехвърля след първата година, но и това за съжаление не стана. Но този път не по моя вина. Основната ми цел разбира се бе да изкарам 5.00 и да си реша проблема, но това не стана. И не защото аз не учих, а заради начина на оценяване на преподавателите. Доста от тях си мислят, че ние от МТФ сме втора категория хора. Често се случваше в първи курс да получаваме обиди, че сме кретени и нищо не знаем. Факт е, че доста от колегите ми наистина са доста зле и не могат да решат и квадратно уравнение, но затова не съм виновен аз. Но преподавателите това не ги интересува. Това не попречи на изпита по МАТ1 да ми пишат 3-ка, нищо че бях решил две задачи и бях написал и теория. За Тошко Тройката няма да говоря. Мога да ви дам и ред други примери, но няма смисъл. Някои ще си кажат, какво пък е тръгнал този да ни разказва за неудачите си. Не успях да се прехвърля, защото не ме пусна декана на факултета ни, но както и да е.
Много хора прекъсват и кандидатсват наново, но аз не го направих.
И не го направих, защото не искам да захвърлям всичко и да губя една година от живота си просто ей така. А и с колко разходи е свързано всичко...Някой по-горе беше казал "Купувам си книжки от Славейков..." Е и аз правя така. И се занимавам сам с това, което искам. Защото когато отидеш да кандидатсваш за работа гледат не дипломата, а това което можеш. Разбира се далеч по-престижно е там да пише "Инженер по Компютърни системи и технологии", но какво от това. Много от тях не знаят нищо, но в дипломата ще имат 6. Едно хубаво нещо има в МЕИ-то и това е СИСКО академията...

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 18 мар 2005, 21:34 
Извън линия

На момъкът, наричащ се summerborn. Харесва ми Вашият дух и критичност. С удволствие ще се включа в темата. Пратих Ви лично съобщение - моля - публикувайте го или ми го препратете да го публикувам. Колеги преподавтели - не съм съгласен с оптимистичното ви виждане за нещата в Университета. Пред много неща сме научени да си затваряме очите, да мълчим, да не дразним. Студентите, слава Богу, все още не са се представили на тези дисциплини.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 19 мар 2005, 01:41 
Извън линия

Колега Тhe Axe - аз съм преподавтел с малко повече стаж от вашия и сигурно около два пъти по възрастен. Нека не заблуждаваме студентите - недоучили, неграмотни, не такива, каквито ни се иска - те са продукт на това шантаво време, което всички в някаква степен докарахме. Каквито учителите, такива учениците, каквито учениците - такива студентите, каквито преподавателите - такива и бъдещите специалисти. Не знам в каква среда живеете и най-вече работите, но докато нямаме смелостта да наричаме нещата с истинските им имена - няма да се промени нищо. Защо очаквате, че първи трябва да се променят студентите и да покрият някакъв идеализиран критерий? Питам Ви сериозно - къде работите, какви проблеми решавате, как постигате целите си - с труд, постоянство, професионализъм - само на мен не ми го разправяите това! Виждал съм хора, които са приказвали високопарни приказки за качество в обучението, а не правят разлика между кинетична енергия и центробежна инерционна сила. Виждам други, които мерят масата в брой тонове. Някои са в ръководството на университета сега. Работя във втора катедра и във втори факултет от постъпването си като прподавател през 1994 г. Нищо ново под слънцето. Решавам си учебните проблеми на моя личен компютър в дома си, използвам финансираната от личните си доходи връзка по Интернет, в кабинета си (2435А) съм донесъл стар, заахвърлен компютър, подарен от приятели, с крайно скромни характеристики. За сметка на това инж.Олег Малинов, който не е преподавател, назначен като помощен персонал по поддръжка на компютърната техника няма моите проблеми при ползването на компютър, а и по това да води часове в регламентираното работно време, за което примерно му се плаща. Като кажеш на ръководителя на катедрата ставаш лош, невъзпитан, а пък сигурно не знаете и как се гласува на катедрените съвети. Колега TheAxe - не казвате истината - едва ли не я знаете. Колеги студенти - каквито условията и управията - такива и преподавателите. Не искам да бера чужд срам! Хаосът е пълен и целенасочено поддържан от нещо като мафия. Хора, които нямат интерес да се върви напред, защото отдавна да е станало ясно, че мястото им не е тук. Хора, които добре познават ограничените си възможности и знаят, че ако нещата излязат от контрола им - за тях времето е минало. Драги студенти - във вас е спасението, може би. Не всички сте еднакви и идеални, но имате право да бъдете обучавани добре и се борете за него, така ще помогнете и на тези от преподавателите, които са притиснати от тази душегубка против истинските им желания и стремежи.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 19 мар 2005, 01:54 
Извън линия

И още нещо - ще си позволя да цитирам покойния Хуго Оскар - светла му памет на този добър човек! Едни от последните му думи (а той не ми е збранявал да го цитирам), които чух бяха "Мартине, на нас трябва да ни плащат вредни затова, че работим тук!". Аз няма какво да добавя.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 19 мар 2005, 13:15 
Извън линия

Ей колега The Axe - не знам кой си и дано не си ми от познатите и не дай Боже от приятелите. Не искам да си от тях и не бих те допуснал . Цялата тая гадна мръсотия в този така наречен Университет се крепи и на хора като теб. За мен ти си сбъркан човек. Не си за преподавател - за бизнесмен, за комбинатор, за адвокат - сигурно да, но за преподавтел не си. Срам ме е от теб! Прави са студентите - още сега си остарял - аз не се крия като теб - Мартин Иванов, каб.2435А, тел- (965) - 32 - 52.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 апр 2005, 22:56 
Извън линия
Потребителски аватар

The Axe написа:
Не мислех повече да пиша тук, но...
Драги колега, за да не бъда неправилно разбран, бих искал да ви кажа нещо конкретно. Нетната асистентска заплата е 265 лв. (за старши асистент с 20 лв повече). Не го разбирайте като оплакване, не съм останал само на нея, но това е една от причините, водещи до не-до-там всеоотдаването на младите преподаватели.

Не се жалвайте - има напредък :-). По мое време когато бях асистент в МЕИ-то (1996-1997) асистентската заплата беше приблизително днешни 80 лв.

Quote:
Предлагам да спрем с този диалог, защото ще отегчим останалите ползватели на този форум.

Ни най-малко не съм отегчен, дори съм леко развеселен! Не се ядосвайте че младите се оплакват - това си е в реда на нещата. По американските университети студентското тяло си има поне по един собствен студентски вестник, в който се занимават с критикуване на преподавателите и университетската администрация. Виж някои хора тук могат да се понапънат малко повече и да пропишат на кирилица (това между другото).

Към студентчетата - след като завърших МЕИ-то преди 10 години и странствах в чужбина най-отговорно ви заявявам че МЕИ-то си е един приличен университет. Не ме разбирайте погрешно - като казвам приличен имам предвид че ще получите солиден фундамент/базис по инженерната област, в която учите. Ако искате да знаете най-новите неща ще трябва да си карате мастерската степен като Свет в хубав университет.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 05 апр 2005, 09:23 
Извън линия
Потребителски аватар

Здравейте,

от много време не съм писал поради разни причини, но все пак чета какво става във форума.

Не може да се каже с лека ръка, че ТУ не дава абсолютно нищо на студентите. Дава колкото може. Има хора, на които им се занимава, но те са единици.

Мисля, че някъде коментирах проблема с мотивацията на преподавателите. Да ме извинят всички асистенти, ако някои се засене от това, което ще напиша.

Сега уча в Техническия Университет Мюнхен.

(Само един коментар към The Axe за нещо което прочетох по надолу: Питаш даден студент защо е записал магистратура в ТУ, след като не му е харесала бакалаварската програма! Аз ще ти кажа каква е най-вероятната причина: Представиси, че човекът няма финансовата възможност да си го позволи!!!!!! Аз лично, ако не бях подпомогнат от родителите си, нямаше как да се справя първите седем месеца, защото всяка вечер се четеше до 3, за да наваксаме едни големи пропуски. Програмата ни е така направена, че ако ни скъсат на изпит, си събираме багажа и напускаме .....)

Та тук, нещо като асистенти НЕ СЪЩЕСТВУВА!

Тяхната дейност е поета изцяло от докторантите. Те водят упражнения, ако се наложи водят и лекции понякога. По този начин се избягва възможността някой да си предава едно и също нещо 20 години и да не се интересува от това какво става в съответната област. Докторантите (поне тук), се занимават с нещо, което в момента е супер актуално и всеки е много добър в областта в която специализира. (Далеч съм от мисълта, че БГ докторантите не се занимават сериозно!)

И още нещо което щях да пропусна. Завърших ФКТТ 2002 година. Както всички добре знаете, в двора между 1-ви и 2-ри блок (поне аз докато учих беше там) има един контейнер на Ериксон, според моето скромно мнение подарен ЗА СТУДЕНТИТЕ, с цел ТЕ ДА ВИДЯТ и ДА ПИПНАТ, нещо което реално работи. Е моят випуск го посети два или три пъти, в групи от по 6-8 човека. Беше ни бегло показано и не ни дадоха да пипаме много, за да не му направим нещо...... Защо? Защото ако сме объркали нещо, след това на асистента щяло да му отнеме време да възстанови нещата.
Е кажете ми кой студент или инженер не прави грешки в своята работа???

Поздрави,
Светослав Духовников

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 18 май 2005, 00:02 
Извън линия

Написах първото си мнение с надеждата да привлека малко внимание, да премахна поне малко от розовия гланц на очилата Ви. Уви, не само че не успях, но явно колкото розов гланц махам, вие го препокривате тройно. Стана като приказката с триглавия змей. Да, ама един ден, триглавият змей бил от доста дълго време гладен и всяка глава посегнала да отхапе съседката си, вследствие на което змеят се самоизял.

Всяка прилика и РАЗЛИКА с действителни лица, събития и университети не е умишлена.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 18 май 2005, 17:12 
Извън линия
Потребителски аватар

доколкото можах да схвана от дългите ти словоизлияния в стил "Вестникарски кьорфишек с гръмки думи за баламурници" уважаеми summerborn си недоволен от обучението и преподавателите
без изключение в МЕИ.Времето за което си го осъзнал и разбрал това е
около 5 години(бак.+маг).Не говори добре за теб това драги.
Сега като вече за теб е минало защо вдигаш врява и хвърляш гръмки фрази? Или просто си решил че МЕИ ти е виновно за нещо?
И мен много работи в обучението не ми бяха по сърце и доста преподаватели също не ми бяха симпатични ама да плюя по институцията МЕИ и да викам "Да се провалите вдън земя дано и вие и
университета" е меко казано некоректно.
Пък и кой си ти че даваш такива оценки?

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Reply to topic  [ 67 posts ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 Следваща

Всички времена са UTC+02:00