ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 25 ное 2017, 13:25

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Reply to topic  [ 67 posts ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 Следваща

Харесва ли му на някого МЕИто
Не 41%  41%  [ 98 ]
Да 59%  59%  [ 139 ]
Total votes: 237
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 10 юли 2004, 11:31 
Извън линия

True.......true.....

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 03 авг 2004, 15:53 
Извън линия

TU ne e primer za suvremenen prestijen universitet, no tuk mojesh da razberesh mnogo za neshtsta ot jivota v milata ni rodina, a imenno: prepisvachite i nategachite (ima gi mnogo) uspqvat, usiliqta i polojeniqt trud rqdko ostavat oceneni, izdignalite se v ierarhiqta gledat ot visoko na problemite i te im se vijdat nishtojni, redoviqt student (respektivno grajdanin) ima pravo na mnenie, no chuva li go nqkoi?!, chujdencite(makedoncite :) )se polzvat s privilegii (zapisvat s maximalen broi nevzeti izpiti)=>parite sa reshavasht faktor, neshtata sa zakrepeni otkum fasadata (viziram fontancheto i t.n), a otvutre si ostavat gnili i zlovonni(viziram toaletnite i ne samo), prepodavatelite kachestvenite rabotqt na oshte 3-4 mesta i prepodavaneto im e posledna grija, redovite (razbirai ne tolkova kachestvenite) te si prilichat s kachestvenite po tova che prepodavaneto im e posledna grija, no imat i dopulnitelna opciq, namirat vreme da unijavat studentite po vsichki vuzmojni nachini ili po konkretno: visene pred kabineti, losho otnoshenie, ogranichen ili nikakuv supply po otnoshenie na materiali ili pone info za tqh, nekompetentnost po redica vuprosi otnosno prepodavaniq ot tqh material, izvratena sistema za ocenqvane (lichen opit - max usiliq min rezultat, usiliq blizki do min i max rezultat)...spisuka moje da produlji do bezkrai, no kakuv e smisulut...
Summary: Tu e ogledalo na rodnata ni deistvitelnost i obratnoto, tova koeto ni ostava e da se opitame da promenim neshtata...neka pochnem ot TU...s durjavata neshtata sa po-trudni...

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 02 фев 2005, 15:49 
Извън линия

Скъпи колеги, може въобще да не обръщате внимание на моето мнение, т.к. е написано от преподавател в така омразния ви университет.

Завършил съм същото това ТУ по времето, когато (по думите на някой по-горе изказали се) беше наистина по-качествен университет. Тогава обаче нещата стояха по доста различен начин. Основното, което различава тогавашното ВМЕИ от сегашното ТУ е качеството на студентите. Между другото, завършил съм само пред 6 години, не си мислете че съм някой "изкуфял" доцент.

Ако си изпълнявате студентските задължения както трябва и навреме, няма да ги има и т.нар. унижения: "висене пред кабинети" (не може кабинета да побере всички, които не са си предали курсовите работи навреме, а чакат крайния срок например), "ogranichen ili nikakuv supply po otnoshenie na materiali ili pone info za tqh" - "суплаят" го има и в библиотеката, и в интернет - не сме длъжни да ви тикаме учебниците и материалите в ръцете. (А ако го направим - веднага скачате, че ви караме да си купувате наши учебници). Аз лично никога не съм върнал студент, който е дошъл да поиска каквито и да било материали. Ама знаете ли какъв процент са тези, които идват? (отговорът е едноцифрен).
"izvratena sistema za ocenqvane (lichen opit - max usiliq min rezultat, usiliq blizki do min i max rezultat)" - оценките ли са най-важни за вас? Съгласен съм, че има преподаватели, които оценяват несправедливо работите ви, и аз като студент съм бил потърпевш, но ако сте положили макс.усилия, бъдете сигурни, че ще са ви от полза. Ако не при оценяването, то в по-нататъшната ви работа.

Задачата на един университет не е да ви налее нещата в главите, а да ви даде насока как сами да се справяте. Истинското образование започва след завършването на университета, повярвайте ми.
А ако се чудите защо дисциплините, които се преподават не отговарят на очакванията ви - ми много е просто: учебните планове и програми е трябвало да проверите преди да се запишете. Голяма част от вас все още не са наясно за какво наистина учат. Много малък процент от студентите са влезли да учат именно защото искат да станат специалисти в точно определена област. Повечето кандидатстват всички специалности, а пък записват каквато ги приемат...Да не говорим за ширещата се неграмотност (тя си личи и от постовете на някои от вас, нищо лично). Ако писменните ви работи се проверяват от учител по български език, много вероятно е голяма част от тях да имат слаби оценки...за съжаление. Ваши колеги не могат да решават квадратни уравнения и нямат представа от мерни единици... това са неща, които се учат в ОСНОВНОТО образование.
Пример: Идва на консултация студент, (за курсов проект да речем), и задава въпроси свързани с елементарни математически познания. Като му кажа, че за такава консултация трябва да иде при учителката си по математика от 5-ти клас, не при мен, излиза навън и казва че съм некомпетентен, че нищо не разбирам и имам лошо отношение. Така е, скъпи ми студенти. Горчивата истина е, че повечето от вас не заслужават диплома за средно образование, не за бакалаври.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 02 фев 2005, 15:56 
Извън линия

А в отговор на въпроса на анкетата:
1.Висшето образование НЕ Е задължително!
2. В БГ действа пазарен принцип - като не ви харесва, идете там където мислите че ще ви хареса... пък после пак ще говорим.
3. В БГ има няколко ТУ, освен в София - Варна, Русе, Габрово(Пловдив и Сливен не ги броя, те са в системата на ТУ София).

Имате свободното право на избор, както и да се откажете от нещо, което не ви харесва. Също така може и да заведете иск за обезщетение за излъгани очаквания... друг е въпросът дали ще го спечелите. :P

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 02 фев 2005, 16:50 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Крайно време беше някой от другата страна да изясни как стоят нещата. Добре дошъл във форума г-н доцент. :)

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 02 фев 2005, 18:32 
Извън линия
Потребителски аватар

The Axe написа:
"ogranichen ili nikakuv supply po otnoshenie na materiali ili pone info za tqh" - "суплаят" го има и в библиотеката, и в интернет - не сме длъжни да ви тикаме учебниците и материалите в ръцете. (А ако го направим - веднага скачате, че ви караме да си купувате наши учебници). Аз лично никога не съм върнал студент, който е дошъл да поиска каквито и да било материали. Ама знаете ли какъв процент са тези, които идват? (отговорът е едноцифрен).

Това ми е любима тема :lol: Какво има в библиотеката - стари учебници и ръководства, вече няма интернет, скъп копир (цената зависи дали сниманото има или няма картинка :D ), персонал и посетители със звънящи телефони, абонамент за един-два вестника и списания.

Supply-ят е забележителен :lol: Но да кажем, че всичко в библиотеката е ок откъм съдържание... Тогава идва работното време -от 8.30 до 16.30. Дали тогава случайно не сме на лекции/упражнения, които случайно са задължителни в ТУ София :D Освен това не всеки студент живее в Студ. град... На мен пътят до библиотеката ми е 1 час и повярвайте, случва се да се вдигна и да отида само и единствено до библиотеката... защото това, което ми трябва го няма в Интернет.

Какво изобщо има в Интернет? Това, което може да се намери е по-скоро изключение, което потвърждава правилото, отколкото някаква практика :wink: Същото мога да кажа и за свестните, отдадени на студентите и работата си преподаватели...

За останалите неща, които The Axe каза в общи линии съм съгласен. И моите наблюдения за 3 години ТУ София са подобни :P

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 02 фев 2005, 22:07 
Извън линия

съгласна съм и аз с АХЕ, че много от студентите не полагат досатъчно усилия и първо търсят вината в другите, а не в себе си. Почти всеки гледа да мине метър. но има и доста неща, който куцат не само в начина на преподаване, но и в начина на изпитване. Ако непрекъсната прес сместъра се прави контрол на знанията, вместо ударно да се учи преди изпит и да се спре с развиването на въпроси. един тест или задачи биха намалили значително вероятността за преписване.Да се правят много повече проекти.това за неща, които не изискват пари, а само желание.
Но за библиотеката не съм съгласна.Там нямя нито един чужд учебник.списания горе долу има.Но през зимата в читалнята е толкова студено,че най-вероятно ще замръзнеш преди да прочетеш нещо. да не споменаваме станното работно време

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 03 фев 2005, 13:59 
Извън линия

:)
Струва ми се, че в София има достатъчно други библиотеки, освен тази на ТУ.

А относно интернет - който търси, намира.
Който знае къде и какво да търси... (и как)...

От мен толкова.
http://libserve.tu-sofia.bg/WebOPAC/index.asp

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 03 фев 2005, 20:24 
Извън линия

Аз лично информацията, която ми е нужна не я търся в библиотеката, а по други начини оптивам да си я намеря.Но все пак библиотеката е част от университета и е жалко да е в такова състояние. мисля, че няма значение колко библиотеки има в София, а какво е състоянието на нашата и как да се промени.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2005, 09:18 
Извън линия
Потребителски аватар

The Axe написа:
:)
Струва ми се, че в София има достатъчно други библиотеки, освен тази на ТУ.

А относно интернет - който търси, намира.
Който знае къде и какво да търси... (и как)...

От мен толкова.
http://libserve.tu-sofia.bg/WebOPAC/index.asp

Е да, не е като да няма библиотеки... Но друго е в библиотеката на ВУЗ-а да има всичко, което е нужно на един студент. Освен това не знам защо ми се струва, че библиотеките не са безплатни, че да можем да си позволим да посещаваме коя и да е, когато ни скимне.

А за интернет как да кажа... Който има интернет, ОК, ще се оправи, ще си намери. Ами който няма? Ами който няма компютър, как се прави курсов проект на МАТЛАБ без предвидени часове в компютърна зала? Но нещата стават много общи вече, отплеснах се :wink:

В интерес на истината аз си харесвам читалнята в ТУ, литературата там ми е била от голяма полза :D Но това не пречи да искам нещата да се подобряват 8)

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 10 фев 2005, 12:17 
Извън линия

Уважаемо Ръководство на Технически Университет София, Уважаеми преподаватели на Технически университет София,

Вашият реномиран университет залязва. залезът му обаче не е красив като дивна гледка в южно-американска пампа. Вашият залез много ще прилича на залез в дивната полярна пустош. Също като залеза в Антарктида, вашият залез ще е бърз и за много дълго време. Този залез ще е самотен и неразбран от вас.

Вашият реномиран университет, спечелил си славата на един от водещите технически училища в източна Европа е пред прага на тази катастрофа единствено и само поради ваша вина. Нежеланието ви да погледнете динамично променящият се свят, да се опитате да го разберете и да се интегрирате успешно в него, води към бавна и мъчителна смърт за Университета. Фактът, че повечето преподаватели са на преклонна възраст не е орпавдание. Фактът, че в България по-голямата част от населението също е на преклонна възраст, не е оправдание. Защо, ще попитате вие. Аз ще ви кажа това, което се говори между нас студентите. Аз се осмелявам да ви го кажа тук, поради вашата природа. Вие остаряхте както физически, така и душевно. У вас желанието за знания липсва. Вие тъпчите в сферата на научната мисъл на едно единствено място във врмето. Лошото на този упорит марш на място е, че е започнат доста години назад във времето. Започнат е там и не е помръднал, поради характера си на упорито трамбоване на майката Наука. Вие трамбовате на това място с мисълта че това е основта на техническата наука. но както всички знаем, упоритото тъпчене на място в крайна сметка ще издълбае дупка, която във вашият случай ще се нарича "Гроб на Техничекси Университет София". И вие, уважаеми трамбовчици ще се закопаете в този гроб, но ще остане у вас една мисъл" Защо стана така? Защо останахме неразбрани?"
Аз ще Ви кажа.
Ще Ви кажа, че не е оправдано доц. Мерджанов да твърди че телеграфът ще пребъде във вечността. И съдбата като че ли си изигра лоша шега с това негово твърдение. Само два месеца след неговото пенсиониране, БТК реши да пенсионира и телеграфа.
Ще Ви кажа, че не е оправдано да се учи за филтри, когато нито една фирма в България не прави такива неща. И ако имахме пари да отидем да работим в чужбина, то тогава щяхме да учим и там, а не в ТУ.
Ще Ви кажа, че не оправдано да се учи само за ЖП транспорта и преподавателите да твъдят "...то автобусите се движат по улицата, за тях е ясно, метрото няма къде да избяга, на самолетите във въздуха никой не им пречи, дайте сега да разгледаме влаковете...."
Ще Ви кажа че не е оправдано в проект по компютърни мрежи да се изисква направата на собствена web страница. И когато отидеш и покажеш разработката си за страница, в която има php и зад страничката стои mysql сървър който да поддържа мизерната база данни създадена от студента, преподавателят да кжа " Аз не разбирам от това, придържайте се към заданието. сложете една снимка и малко текст. Какво е това mysql?"
Ще Ви кажа, че не е орпавдано в предмет наречен "Мрежи за абонатен досъп", вместо наистина да се разгледа абонатния достъп,да се разглеждат видовете модулации. Кой потребител(абонат) се интересува от модулацията. Той се интересува от скорост, качество, надеждност.
Ще Ви кажа, че не е редно по пет различн ипредмета да се учи кодиране и никой да не спомене md5.
Ще Ви кажа, че не редно по пет предмета да учим за BORSCHT функциите, а никой да не спомене MAC
Ще Ви кажа, че не е редно да се преподава за OSI модела, след като, когато отидеш на консултация при преподавателят, който ти го е показал за първи път този модел, той да отвърне "Ами четете вкъщи, то е лесно". Ама ника кне е лесно.
Ще Ви, кажа че не е редно Вие да стойте в кабинетите си, проядени от времето, а в това време ректорът да слага врати с фотоклетки.
Ще Ви кажа, че не е редно вместо да се направи ремонт в общежитията, студентите да плащат всеки месец като луди за течовете в мазето на блока си.
Ще Ви кажа, че не е редно на касите за плащане на общежитие да има LCD монитори, когато ние тънем в мизерия, хлебарки и дограма, която върши всичко друго, но не и да изолира, особено при тези минусови температури.
Ще Ви кажа, че не е редно да стоим на лабораторни упражнения по Мобилни Мрежи пред загасени компютри и в контейнера на Ericsson да влизаме като в изложбена зала.
Ще Ви кажа, че не редно асистентът да го мързи да си мръдне мозъчето гладко, за да научи целия OS на Ericsson, така че ние да можем да проведем нормално упражнение за този тип централи, след което асистента да е в състояние да възстанови системата.
Ще Ви кажа, че не е редно когао за първи път отидох на стаж в БТК, за първи път да видя цифрова централа, isdn устройства, за първи път да се докосна до конзолата на централата, за първи път да ми бъде обяснено и ПОКАЗАНО сигнализирането между централите.
Ще ви кажа че не е редно ДА СИ МЪЛЧИМ и ДА ТЪРПИМ.
ЩЕ ВИ КАЖА, ЧЕ НЕ РЕДНО ВИЕ, УВАЖАЕМИ ПРЕПОДАВАТЕЛИ ДА СТЕ В ТОЗИ УНИВЕРСИТЕТ. ВИЕ СТЕ ЗА МУЗЕЯ. ВИЕ СТЕ ЗА ПЕНСИЯ. ВИЕ ТРЯБВА ДА СИ ОТИДЕТЕ И ДА ДАДЕТЕ ПЪТ НА МЛАДИТЕ, НА ЗНАЕЩИТЕ , НА РАЗБИРАЩИТЕ ТОЗИ ДИНАМИЧЕН СВЯТ.
ЗАЩОТО ИНАЧЕ УНИВЕРСИТЪТ Е ЗАСТРАШЕН ОТ ПОЛЯРЕН ЗАЛЕЗ, ТЪМЕН, НЕИЗБЕЖЕН, САМОТЕН, НЕСПОДЕЛЕН, ПУСТИНЕН, ВЕЧЕН, ТЪМЕН.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 11 фев 2005, 00:07 
Извън линия

това мнение е достойно за началната станица на сайта на Техническия и да бъде разлепепо на таблата в нашия любим Университет

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 14 фев 2005, 21:04 
Извън линия

SUMMERBORN,
Колега, ако някой даскъл прочете това ще си каже , че просто си много сърдит....просто няма да е в състояние да проуме какво му казваш,..."... как трявало да се преподава OSI модел, ба ко е туй, туй тез младите тикви зелени са го измислили...."
Има един тънък момент: за да разбереш, че нешто не е направено както трябва, е необходимо поне малко да разбираш от него...ходи обясни на прасето, че трябва да яде с нож и вилица ..не става за съжаление:((((
А иначе това , което написа е самата истина!!!! :x :x :cry: :cry:

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 15 фев 2005, 12:25 
Извън линия

Ето за това говоря...
На вас ви липсва средното образование, даже началното...
"...даскЪл, неШТо" и т.н.
Защо се хващате за правописните грешки, ще кажете - ами само ви давам пример. Толкова сте се научили да пишете, когато е трябвало, толкова ще се научите и на нещата, които се опитваме да ви предадем.
Съгласен съм с вас, че на някои преподаватели знанията изостават от бързите темпове на развитие на техниката (особено компютърната). (За себе си не мога да кажа подобно нещо, тъй като специалността ми е далеч от компютрите и науката, с която се занимавам е фундаментална.) Но за да бъдат в час с всичко ново, означава да бъдат 100% отдадени на професията си. Супер би било това, но за съжаление асистентската заплата не е никак висока, поради което повечето са принудени да работят и нещо друго. Което естествено пречи на преподавателската им кариера, но... А ниските заплати са следствие на "безплатното" образование, както и на ниския бюджет на образованието като цяло. Кръгът е затворен и порочен. Качеството на образованието пада, защото няма пари, а няма пари, защото никой не иска да плаща за такова образование.
Сравнявате ТУ с чужди университети - да, но там таксата се измерва в хиляди евро, там заплатата на един асистент е в пъти над средната за страната.
Цялата система е сбъркана, но за да се поправи, много хора, от които зависи да се оправи, ще останат без работа...
Решението е следното:
Платено образование с високи такси, (и сериозни стипендии от заинтересовани фирми, както и студентски заеми с ниски лихви)(или увеличение в пъти на бюджета на ВУЗ-овете за сметка на държавния бюджет), малък брой студенти в групите, висок стандарт на преподавателите, сериозна материална база.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 15 фев 2005, 15:01 
Извън линия

Уважаеми преподавателю(The_Axe) в Технически Университе София,

Изключително се радвам да разбера, че има поне един човек от ТУ, който се интересува от мнението на студентите. За съжаление обаче, това не Ви прави по-различен. Във Вашия случай, с пълна сила важи поговорката "Едно си баба знае, едно си бае". Защо Вие не приемете, че тази част от нас-студентите-която няма елементарно познание по правоговор и правопис, е попаднала на недобри учители и вината за тяхното незнание се крие и в учителите им. Защото народът е казал някога "Не е виновен само този който лапа хляба, виновен е и този, който му го подава". Така че според мен има вероятност една част от неграмотните да не са имали добри учители, а друга част да са били лоши ученици.
В това русло на мисли бих споделил, че щом Вие вдигате ръце от нас, то Вие се смятате за лоши учители, които не могат да се справят с лоши ученици. Щом смятате, че вината за нашето незнание е изцяло в нас, то Вие вървите като кон с капаци из този свят и се мислите за перфектни, невиждайки своята мизерия и недоносеност. Вие искате да ни накарате да мислим, че ние сме изцяло прости, че няма сред нас достойни за знания и сме мързеливи. А какви сте Вие? Вие сте още по-мързеливи, след като не си давате труда да ни покажете правия път. Защото точно Вие-учители и преподаватели-трябва да изградите от нас Човека. И не точно да изградите, а да посеете семето на човешкото, благородното у нас и с общи усилия-наши и ваши- да изградим едно ново поколение от хора-благородни, знаещи, можещи и интелигентни.
Защото, Уважаеми преподавателю в Технически Университет София, за играта, наречена Живот се изискват двама. изисква се разбиране, компромиси и колкото и да ви е смешно-любов. Защото Вие не можете да се криете зад маската на Вашата заплата, защото щом се е стигнало само до пари, то у Вас няма и капка желание за просвещение.
И в края на моето второ дълго мнение, искам да попитам :
Къде отиде ентусиазма на възрожденските българи, на възрожденските учители, възрожденската младеж, защото ТУ е едно малко копие на българската държава-защото всички се озлобихме.
Уважаеми преподавателю в Технически Университет София, моля оставете тази тема за неграмотността, защото разбрахме, че сме неграмотни, тъпи, идиоти, неблагодарници, нехранимайковци и т. н.
Моля Ви отговорете на следния въпрос :Какво ще направите вие за да промените поне 10 от нас? И бихте ли го направили без да искате нищо насреща?

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Reply to topic  [ 67 posts ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 Следваща

Всички времена са UTC+02:00