ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 25 сеп 2017, 20:00

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Reply to topic  [ 22 posts ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Много ли са по 100 човека абсолвенти от една специалност (КСТ и КТТ например)?
Да, прекалено.Трябва да се приемат по-малко хора. 19%  19%  [ 12 ]
Да, прекалено.Трябва да са по-строги изпитите и по-взискателни преподавателите. 27%  27%  [ 17 ]
Не, защо? 42%  42%  [ 27 ]
Не, всеки който иска да има висше трябва да завърши. 13%  13%  [ 8 ]
Total votes: 64
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 03 фев 2007, 01:21 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Анкетата е предложена от svinski.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 03 фев 2007, 15:32 
Извън линия

Абе ако ще да са 1000, ако ще и бъкел математика да не знаят ма да знаят за какво става въпрос.
Масата хора от споменатите специалности си нямат и на идея какво учат, за нещастие и като завършат към половината пак не знаят за какво става въпрос, хора това не е средно образование, не се учи щот трябва, не се учи щото ти е любопитно, учи се щото ще се работи.

warning: Наистина добрите специалисти получават сериозни психически\социални разтройства, а не чак толкова добрите по-малки, но пак забележими. Ако не притежавате вече тези разстройства или не искате да ги прихванете не записвайте\продължавайте.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 14:35 
Извън линия
Потребителски аватар

Местя мнението тук, защото е по-подходящо тук да отговоря на него и по анкетата въобще.
svinski написа:
Мисля, че трябва да има по-реална и обективна оценка по време на следването и по-добри критерии. И в крайна сметка да получават диплома тези, които заслужават.

Да, по-реална оценка, повече обективност, повече справедливост, сигурно доста хора са на това мнение. Работа да се получава според заслугите и дипломите, които всеки си е изкарал според силите съответно и т.н. и т.н.. Но едва ли някой има предложение как да стане това. Някакво решение (та дори и не съвършеното, защото съвършено не съществува). Възмущението си остава безрезултатно навярно. Затова и малко хора са гласували може би. А някои и заради това, че не знаят къде са и защо са.
Все пак гласувах, макар и точно в момента да не мисля, че има значение.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 15:39 
Извън линия
Потребителски аватар

Какво пречи да са повече?
Държавата има необходимост от тях, дава ги като квоти бройките на университетите и те приемат на воля. Какво лошо?

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 16:37 
Извън линия
Потребителски аватар

Държавата няма нужда, защото не може да ги изхрани. По закон на вишиста му се полага по-голяма надница, отколкото на средниста. Друго нещо - пазарът се пренасища от определени специалисти (в момента икономисти, финансисти, политолози, социолози най-вече), за сметка на недостиг на други, в момента не толкова модерни специалности. А да не говорим и за качеството на дипломираните "специалисти".
Качиството на обучението няма как да се промени, докато не де намерят повече хора, които искат да учат, а не да се учат да преписват. А и повечето преписват и с правописни и граматически грешки, което е още по фрапиращо.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 18:33 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Нека има повече хора, това не е проблем. Проблемът е, че не може да се отсеят. Винаги ще има случайни, но ако фунията е направена като хората, дипломираните ще бъдат наистина добри и нито пазарът ще се пренасища, нито държавата ще се ощетява. Като е пренаситен пазарът, защо е този глад за специалисти? Дайте да измерим кадърността по реалните знания, а не по получилите дипломи. Аз съм за даване на шанс на всички, които искат да учат, а за даване на дипломи - само на тези, които са доказали стремителността и желанието си.

Но ти говориш за абсолвенти, а не за прием, така че грешно съм разбрал. Както и да е, мнението ми си остава. Иначе по 100 човека абсолвенти и на мен ми се виждат много. :)

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 05 фев 2007, 12:36 
Извън линия
Потребителски аватар

Knopper написа:
Аз съм за даване на шанс на всички, които искат да учат, а за даване на дипломи - само на тези, които са доказали стремителността и желанието си.

Напълно подкрепям :!: :D

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 05 фев 2007, 14:17 
Извън линия

Лично на мен ми е все тая ако ще е 10 000 човека да завършват една специалност стига да излизат с реални знания, а не да са 2- специалисти и 9 980 преписвача. Някои казват, че е въпроса е как да си намериш работа при положение, че пазара е пренаситен с "специалисти" - ами много лесно, бъди истински специалист. Тези които от вас работят и са виждали какво показват кандидатите за работа зная за какво става въпрос. Не може обяснението "Ама аз съм току що завършил и не съм толкова запознат с нещата, имам само теоретични познания" да е извинение за некадърност, мързел или малоумие.

Едно време имаше едно предаване по канал 1 за народна музика, честно казано никога не съм го харесвал, но то носеше името "Който може, го може!". :)))

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 05 фев 2007, 16:02 
Извън линия
Потребителски аватар

Death, прав си за "Който може, го може!"Но помисли за това: ако завършат 10 000 човека, по документи ти се конкурираш с 9 999. А в по-големите фирми (където са и повече пари) гледат първо документите. Това е малко куцо.

Другият проблем според мен е, че при такова завършване "на кило", 10 000 получават дипломи. Има 100 обявени работни места и му трябват до две седмици. Викат 250 човека на интервю. От тях 200 не ставт за нищо, а в дипломата им пише, че са инженери (навсякъде по света това е престижно)! Следващият път този работодател като тръгне да си търси хора и види "ТУ - София", ще се сети за онези 200, с които си е изгубил времето миналия път. И пак не е намерил необходимият му персонал. Едва ли пак ще си губи времето с възпитаници на ТУ - София. А и да си го изгуби, от онези 10 000 са останали 9 750 за интервю. От тях поне още 8000 няма да стават за нищо, а кадърните вече ще са се намерили работа. Трети път вече със сигурност няма да си губи времето.

Т.е. на тези, които са си извоювали дипломите, реално те не струват и няма да ги вземат на сериозно. Ще им е по-трудно да получат шанс да покажат какво могат.

И сега е така. Ако кандидатстват двама души за едно работно място, единият от MIT, другият от Техническия университет в Мюнхен, ще поканят първо американеца, защото идва от по-престижен университет. А какво остава, ако и някой от нас отиде да кандидатства за това работно място - на края на опашката ще сме. :)

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 05 фев 2007, 17:17 
Извън линия
Потребителски аватар

То по-тази логика, каквото и да завършиш в БГ ще си на последно място, ако примерно се мериш с някой от Cambrige, Oxford...

Тези места се обявяват от държавата, като квоти. Което означава, че пазара има нужда от бройката. Е сигурно се прави сметка, че не всички ще завършат и не всички ще са кадърни кадри.

А доколкото качеството на обучене, това зависи от университета, а не от бройките приети студента.

Брат ми учеше в СУ, Приложна математика. Приеха ги 60 човека. Сега завършилите са 7-8 човека. Е бройката завършили не е гаранция за качеството на обучение, но все пак са отсели само тези, които са придобили някакви знания.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 05 фев 2007, 18:07 
Извън линия
Потребителски аватар

Да, прав си. Но е спорен въпросът до колко има нужда. Бройката на държавната поръчка се дава от министерството, както и размерите на таксите. Но след съгласуване с декани, ректор и комисии. Иначе чужденците нямаше да плащат по 1500 евро, а ние около 100 лв:D Учим заедно така и така:) Нямаше и МВР да внасят компютърни специалисти от Азия:) Което говори за липса на квалифицирани кадри, а не на вишисти :D

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 05 фев 2007, 19:35 
Извън линия
Потребителски аватар

Защо да са много!?Кой е казал че нашата държава ще ги издържа!?
Повечето ми познати завърили ТУ-София не са в България.А като гледам няма и да се връщат. :)

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 06 фев 2007, 03:20 
Извън линия

Не е чак такъв проблем дали ще завършат 100 души или 30. После живота ще отсее само най-добрите и приспособими. Кой гледа дали имаш тапия? В днешно време все повече работодатели търсят способни хора, а не просто такива с тапия. Като си в час и само със средно може да се уредиш. Освен това по наблюдения на мои приятели някои работодатели търсят хора без висше, защото се страхуват от това, че ако са висшисти, значи разбират повече и някой ден може би ща ги изместят от поста. Аз, въпреки че съм на държавна служба, нямам опит в това отношение, защото не съм се явявал на нито едно интервю. И ето, имам някакво мизерно средно специално образование и не лоша работа. Така че и среднистите могат да успяват. Не е оправдание да твърдите, че на висшистите им се плаща повече или пък работодателите ги предпочитат. Повечето гледат дали си способен.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 06 фев 2007, 10:59 
Извън линия

Svinski, ако всичките 10 000 човека абсолвенти са истински специалисти макар и на един работодател да му бъде трудно да си избере подходящият човек следващият път пак ще се насочи натам защото знае, че там има голям избор от добри специалисти. Проблема е в липсата на контрол върху излизащите "инженери".

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 06 фев 2007, 16:38 
Извън линия
Потребителски аватар

докато има дупки в системата ще има хора които да минават през тях... това е положението
в общи линии всеки да се оправя както може

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Reply to topic  [ 22 posts ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Всички времена са UTC+03:00