ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 25 ное 2017, 13:24

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Тази тема е заключена, не можете да променяте мнения или да публикувате нови отговори.  [ 76 posts ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 6 Следваща

Трябва ли да има квота при прием на кандидат-студенти: "София"-"Провинция"?
Да, провинцията налазва, а "в София е тесно, нема вече место" 21%  21%  [ 23 ]
Да, иначе има проблем с общежитията. 3%  3%  [ 3 ]
Не, защо? 76%  76%  [ 81 ]
Total votes: 107
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 03 фев 2007, 23:56 
Извън линия
Потребителски аватар

чакай малко...тук никой не ви говори за дискриминация кой откъде е и подобни...или поне не аз...само се оплаках от пътуването.....и повярвай ми от малка съм свикнала да виждам наште малко,защото бачкат в смени различни от мойта така,че това,което говориш в моя случай е невалидно........незнам какво ще правите като ви се наложи да заживеете отделно след време щом отсега не можете да свикнете

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 01:26 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Значи, един от глупавите спорове, които най-много мразя са за между София и така наречената 'провинция'. На такива теми малко им трябва за да започнат караници, така че който пише в нея, нека си мери добре думите, за да няма по-крути мерки.

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 10:52 
Извън линия
Потребителски аватар

Не виждам дори защо трябва да има спорове и вражди по темата и анти- и про- расистки изказвания. Истина е, че през последните години София се пренасели наистина. А друга истина е, че при приемът на кандидат-студенти има до голяма степен субективен фактор. Ето какъв е той според мен:
:arrow: Субективността идва от там, че качеството на обучението във средното (гимназии, техникуми, няма значение какво) в по-големите градове и по-малките е различно. Според мащабите на България се получава София, Варна, Русе, Пловдив - останалата част. Всички са били свидетели, как се пишат оценки не заради високи постижения, а заради майката, която е единственият лекар в града и всички я познават. Докато в по-големита градове това са единици, ако съдя по моето училище (СОУ в София), това бяха само деца, чиито родители или бяха от ранг посланници или имат големи фирми и съответно подаряват по нещо на училището. На тези, от тя, които не им се учеше ги добутваха, но никога не са имали отличен успех. Останалите си редяхме шарени оценки. А когато тръгнахме да кандидатстваме, бяхме в край на списъците или въобще ни нямаше, защото дипломите ни бяха 4,00-5,20 повечето и не ни стигаха и 6-тиците по изпитите. А от Сандански например от 10-15 човека, 10-15 имаха дипломи 6,00 и с тройки влезнаха. Така много познати и приятели не успяха, са начетени и интелигентни с желание за развитие Аз станах студент, започнах да ходя по лекции, упражнения и това което виждях не ми хареса - повечето, които са в моята специалност не знаят за какво са там, а реално само са заели местата за някой, който наестина го иска.
С риск да прозвучи "расистки", поради гореспоменатият субективен фактор, повечето такива са хора от провинцията. А и няма как да не е така, след като съотношението е 1:5.Не мислите ли? Който е можещ и кадърен, той заслужава да учи, а не защото е син на посланник или на единственият зъболекар в града. :evil:

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 11:29 
Извън линия
Потребителски аватар

svinski написа:
Не виждам дори защо трябва да има спорове и вражди по темата и анти- и про- расистки изказвания. Истина е, че през последните години София се пренасели наистина. А друга истина е, че при приемът на кандидат-студенти има до голяма степен субективен фактор. Ето какъв е той според мен:
:arrow: Субективността идва от там, че качеството на обучението във средното (гимназии, техникуми, няма значение какво) в по-големите градове и по-малките е различно. Според мащабите на България се получава София, Варна, Русе, Пловдив - останалата част. Всички са били свидетели, как се пишат оценки не заради високи постижения, а заради майката, която е единственият лекар в града и всички я познават. Докато в по-големита градове това са единици, ако съдя по моето училище (СОУ в София), това бяха само деца, чиито родители или бяха от ранг посланници или имат големи фирми и съответно подаряват по нещо на училището. На тези, от тя, които не им се учеше ги добутваха, но никога не са имали отличен успех. Останалите си редяхме шарени оценки. А когато тръгнахме да кандидатстваме, бяхме в край на списъците или въобще ни нямаше, защото дипломите ни бяха 4,00-5,20 повечето и не ни стигаха и 6-тиците по изпитите. А от Сандански например от 10-15 човека, 10-15 имаха дипломи 6,00 и с тройки влезнаха. Така много познати и приятели не успяха, са начетени и интелигентни с желание за развитие Аз станах студент, започнах да ходя по лекции, упражнения и това което виждях не ми хареса - повечето, които са в моята специалност не знаят за какво са там, а реално само са заели местата за някой, който наестина го иска.
С риск да прозвучи "расистки", поради гореспоменатият субективен фактор, повечето такива са хора от провинцията. А и няма как да не е така, след като съотношението е 1:5.Не мислите ли? Който е можещ и кадърен, той заслужава да учи, а не защото е син на посланник или на единственият зъболекар в града. :evil:

А друга истина е, че София не се пренаселва само заради студентите. Мразя крайните класификации- напр.- всички у-ща в София са на ниво, в провинцията- не, там лесно всеки получава 6. В моята специалност сме разделени почти наполовина- хора от Сф и хора от други градове. От първите около половината не учат особено много, от втората половина- също има такива. От първата има хора, на които при влизане е помогнала дипломата, от втората също. Няма да тръгна да пресмятам в какво отношение са, но се пада някъде 1:1.
Брей, и какви са тея многобройни градове с един лекар и един зъболекар? Въобще- примера ти е крайно неподходящ. Не го разглеждам само буквално, разбира се, но пак си остава изключително не на място!

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 11:53 
Извън линия
Потребителски аватар

svinski написа:

И смяташ, че всичко това ще се оправи с квоти? :shock:

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 12:08 
Извън линия
Потребителски аватар

Редактирано по-надолу. Нещо се обърка. :oops: Извинявам се.

Last edited by svinski on 04 фев 2007, 12:22, edited 1 time in total.

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 12:18 
Извън линия
Потребителски аватар

Аман от болни мозъци. Всичко това дето го приказвате за провинцията са АБСОЛЮТНИ ГЛУПОСТИ. В София има 10тина училища където обучението е наистина добро. "Отличниците" от останалите биха имали дипломи с 4ки в тях. Същото е и в провинцията. И колеги от Сф имам, които идея си нямат защо учат точно това, и такива от провинцията.
Тия простотии се говорят само от завист за по-високите дипломи. Ама същото мога да го кажа аз за тия от някое квартално СОУ дето са ги тормозили 3 пъти по-малко от мен и имат по-добри дипломи.

П.Ц. от Сф съм.

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 12:19 
Извън линия
Потребителски аватар

Примерът ме е толкова не на място, колкото и твоята рреплика:
s_ написа:
Мразя крайните класификации- напр.- всички у-ща в София са на ниво, в провинцията- не, там лесно всеки получава 6

Аз не виждам крайни квалификации и оцеки. Естествено че нещата не са само черни или само бели. Така че няма нужда да използваш "всички", след като и аз не съм. Министерството преди време обсъждаше как да се провеждат матурите, ако помниш. Много време се обсъждаше предложението да има мобилност, т.е. пловдивчани да държат матурата си във Варна например, софиянци в Плевен и т.н. Именно заради сурубаджанащината и "лесните оценки" в провинцията. Така че това с "лесните 6-тици" не е моя измишльотина. Не го приеха естествено, основно се изтъкваше материалната причина, че не всеки може да си позволи това пътуване. А министерството пари няма да даде.

Пак подчертавам, че не абсолютизирам. Просто има едно болшинство, което определя нормата, останалото е изключение. Изключениенто го и винаги ще го има и това е за добро.

Менделеев, не смятам че това ще помогне. Не смятам че е и необходимо. Мисля, че трябва да има по-реална и обективна оценка по време на следването и по-добри критерии. И в крайна сметка да сполучавт диплома тези, които заслужават. А това няма общо с местожителство. Абсурд е това, което става в момента. От 150 приети да завършват 100.
Отговорът е написан провокативно с цел да се се провокира диалог, а не спор. Защото другата тема, която предложих според мен е съществена и важна (за вишисти на кило), но се неглижира (нямам предвид само форума) . А тази по-скоро е глупава по същността си и я имало винаги. Но ми беше интересно какво ще стане, колко хора коя ще предпочетат. Жалко е че пак се получи така. Стана препирня по глупавата тема, няма мнения по важната, която засяга всички ни. Не сте ли съглdсни :?:

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 14:15 
Извън линия
Потребителски аватар

svinski написа:
Примерът ме е толкова не на място, колкото и твоята рреплика:
s_ написа:
Мразя крайните класификации- напр.- всички у-ща в София са на ниво, в провинцията- не, там лесно всеки получава 6

Аз не виждам крайни квалификации и оцеки. Естествено че нещата не са само черни или само бели. Така че няма нужда да използваш "всички", след като и аз не съм. Министерството преди време обсъждаше как да се провеждат матурите, ако помниш. Много време се обсъждаше предложението да има мобилност, т.е. пловдивчани да държат матурата си във Варна например, софиянци в Плевен и т.н. Именно заради сурубаджанащината и "лесните оценки" в провинцията. Така че това с "лесните 6-тици" не е моя измишльотина. Не го приеха естествено, основно се изтъкваше материалната причина, че не всеки може да си позволи това пътуване. А министерството пари няма да даде.

Пак подчертавам, че не абсолютизирам. Просто има едно болшинство, което определя нормата, останалото е изключение. Изключениенто го и винаги ще го има и това е за добро.

Нямаше как да не реагирам първосигнално остро на подобна тема, оттам идва и изречението ми, което си цитирал. Най-вече от твоето "Всички са били свидетели, как се пишат оценки не заради високи постижения, а заради майката, която е.."
Към тази "глупава тема" ме привлече заглавието, просто се изумих. Не очаквах да видя подобна нещо. То е все едно да предложиш да има квота според религиозната принадлежност. Също толкова абсурдно. Проблемите, които искаш да изчезнат или най-малкото да се сведат до минимум, не могат да бъдат решени по този начин.
Лесни оценки няма само в "провинцията".
И "сурубаджанащина" само там вирее, нали? Корупцията също. Ох, не знам направо откъде да започна.
Под препирня може да се разбира кавга и разискване, надявам се, сме на второто значение.

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 15:34 
Извън линия
Потребителски аватар

Не трябва да има никакви квоти.
Такова нещо като провинция не съществува!!!!!!!!!
България е разделена на Области, а областите на Общини. Провинция не знам дори дали е българска дума.

И спокойно, тези които идват от по-малките градове в София, за да учат, в повечето случай се връщат там от където са дошли. Далече съм от мисълта, че в столицата всички училища са на някакво кои знай какво ниво.

Имам познати от много дребни градчета и да дипломата им е 6.00, защото майката на детето е незнам си каква с директорката. Е и?! Да не мислите, че този човек учи в София? Той не успя да вземе нито един кандидат-студенски изпит. Много е лошо да не те научат на нищо, а ти да имаш желание да кандидастваш, защото тогава нямаш никакви знания и колкото и да учиш не може да се подготвиш за изпита, защото никои не може да ти вънре загубените години. Тези хора си остават с дипломи с 6.00 и нищо повече. Така, че проблема е съвсем на друго място...

PS: И помислете, дали студентите, които са бъдещата интелигенция на страната, пречат на столицата или селата, които постоянно се включват в обхвата и или пък циганите, които идват от цяла българия да опънат палатака и да работят в столицата?!

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 15:48 
Извън линия
Потребителски аватар

в интерес на истината тая работа със средното образование е много станна и в софия
хванете например някое квартално даскало, където 5 години си клатиш краката и получаваш не лоши оценки
и примерно някое по-елитно даскало, където си скъсваш задника от учене и накрая ти пишат 4ка да кажем
накрая този със значително по-малко знания излиза с по-висока диплома
а това да се сложат квоти изобщо не би било честно спрямо част от хората
защото това че съм родена и израстнала в село Бабин дол /примерно/, не би трябвало да ме ограничава в развитието ми и не би трябвало аз цял живот да си копая нивата, защото родителите ми са решили да живеят на село

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 15:52 
Извън линия
Потребителски аватар

Че проблем има :arrow: така си е ! На черното не може да се каже бяло !
Но има и едно сигурно нещо ! :arrow: НЕ Е ТОВА РЕШЕНИЕТО !
С въвеждането на квоти проблемите просто ще станат два.
Всички сме граждани на република България ,когато всеки започне да следва правата си и изпълнява задълженията си , то тогава може и да се оправим!

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 16:06 
Извън линия
Потребителски аватар

vins написа:
Провинция не знам дори дали е българска дума.

Всъщност се поинтересувах одеве- "Провинция е дума с латински произход, означаваща територията на дадена страна, намираща се извън големите градове." В този смисъл- да, удобно е да се употребява. В България обаче, като че ли хората са свикнали да я използват(или чуват да бъде използвана) по време на просташки спорове, в които искат да решат кои са по-яките, кои са плебеите. Аз лично почти не съм я употребявала, мисля, че 1-2 пъти. Веднъж чух една жена, говорейки по телефона, да обяснява как се прибирала от провинцията, вместо просто да каже името на града/селото, което ми се стори много тъпо. И още нещо относно това разделение- мислех си, че с течение на времето е избледняло, обаче започвам да се съмнявам. Ще взмема да направя проучаване сред колегите, защото в момента имам чувството, че за софиянци, хората от "онова място":)) са по някакъв начин различни, даже и някои сами не знаят по какъв точно начин.

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 16:23 
Извън линия
Потребителски аватар

Чели ли сте "Москва те вярва на сълзи" на Валентин Черних? Там той много красиво в историята на три жени е описал този проблем откъде идва (столица-провинция). Имало го e и го има, защото е насаден по времето на социализма и е проблем за целия соц-лагер. Тогава е имало наложени ограничения. Където те разпределят - там живееш и какъвто план има за теб партията, това работиш. Ако някой е искал да отиде да живее в друг град - трябва му разрешение от партията. Естествено най-голям е бил приливът към столиците и големите градове (това е така и днес по цял свят, знаете за конгломерациите и глобализацията), тъй като стандартът на живот е най-висок, най-много работни места и т.н.. И тъй като не всички желаещи са могли, много, много хора не са получили своят шанс, защото партията не е имала такъв план за тях. А най-кадърните и бунтуващитете се са били опитомявани и привличани на тяхна страна.

Мисля че е от тогава още не сме го преодолели това "неравноправие", ако мога да го нарека така. Както и много други неща, останали от тогава. don'Touch е абсолютно прав - България е една. А и не сме толкова много, че да се делим. Сигурна съм, че ако се поразровим, всеки един от нас ще открие корен във всеки един край на страната. Прав е и за това, че всеки трябва да даде най-доброто от себе си за нея.

Обясних защо поднесох така темата - с цел провокация.

Last edited by svinski on 04 фев 2007, 16:43, edited 1 time in total.

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 04 фев 2007, 16:37 
Извън линия
Потребителски аватар

svinski написа:
Чели ли сте "Москва те вярва на сълзи" на Валентин Черних? Там той много красиво в историята на три жени е описал този проблем откъде идва (столица-провинция).

Аз не съм я чела, но ще си я взема някой път. Да, както казах по-горе, мислех, че разделението е позачезнало(изключвам онова разграничение, което правят ограничените хора, за което също споменах, него все ще си го има в някаква степен сред същите), но сега ми се струва, че хората поставят някаква друга граница, без точно да знаят, някак по инерция. Взе че ми стана интересно, ще го проверя.

svinski написа:
..с цел провокация

Ти предизвикай лавината, пък после я спри.:))

Нагоре

Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Тази тема е заключена, не можете да променяте мнения или да публикувате нови отговори.  [ 76 posts ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 6 Следваща

Всички времена са UTC+02:00