ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 23 ное 2017, 15:15

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Reply to topic  [ 17 posts ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Да се развива ли ядрената енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?
Poll ended at 28 яну 2013, 01:42
ДА 29%  29%  [ 5 ]
НЕ 41%  41%  [ 7 ]
Няма да гласувам на този референдум 29%  29%  [ 5 ]
Total votes: 17
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 11 яну 2013, 01:42 
Извън линия

В темата можете да изкажете мнение или да качвате материали свързани с ядрената енергетика.

Положителна страна на развитието на ядрената енергетика в България:

Истината за АЕЦ Белене:
http://vbox7.com/play:c5bad1360a

Негативна страна на ядрените централи:

Във вечността (2010) - Into Eternity: A Film for the Future
http://zamunda.net/details.php?id=335678&hit=1

Ядрена енергетика (2010) - Nucleare
http://www.kolibka.com/download.php?mid=10718
sub: http://www.kolibka.com/download.php?sid=10718

Ядрената измама / L`inganno nucleare (2009)
http://www.kolibka.com/download.php?mid=10786
sub: http://www.kolibka.com/download.php?sid=10786

Други:

http://galiatoblog.blogspot.com/2013/01/blog-post.html

Първи ТВ диспут за ядрената енергетика в България
http://bnt.bg/bg/news/view/92442/pyrvi_tv_disput_za_jadrenata_energetika_v_bylgarija

На 27 януари 2013 г. ще се проведе национален референдум относно развитието на ядрената енергетика в България.

Last edited by Yordan Yordanov on 15 яну 2013, 15:02, edited 1 time in total.
Допълване на анкета

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 яну 2013, 14:04 
Извън линия
Потребителски аватар

Как точно да изкажа мнение или да реша какво да гласувам на този референдум? Ядрени експерти и икономисти не знаят какво е правилно, за това решиха да питат обитателите на шикер ма'ала и столипиново какво мислят по въпроса. Да бяха дали тези пари на болниците с финансови проблеми в дълбоката провинция, но не... референдум. По-скоро маркетинг. След няколко месеца помислете кой се наложи за този безумен харч и по какви съобръжения, преди да пуснете бюлетинката. Както се вижда, тези дори в опозиция са вредители.

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 яну 2013, 15:03 
Извън линия

Моето мнение по въпроса е следното:
Категорично развитието на ядрената енергетика в България, а и не само у нас е крайно непереспективно, фактор за големи екологични замърсявания, съществува реална опасност да доведе до фатални последици при грешка в системата. За да аргументирам позицията си ще направя кратко отклонение от темата за ядрената енергетика тъй като за нея нямам какво смислено да коментирам:

Още преди близо 100 години са направени разработки способни напълно да обезпечат енергийно целия свят, но поради икономически и политически интереси всичко е засекретено. Свиделство за това са част от патентите и разработките на Никола Тесла останали достъпни в световната мрежа. От много години насам светът буквално е енергийно поробен, освен това и науката е повлияна, спестявайки в своите теорий и научни трудове някой съществени моменти именно свързани с методите и процесите по получаването на свободна енергия, целта е ясна. Все по широкото разпространение и развитие обаче на интернет пространството започва бавно да разкрива световната конспирация.
Това което е сигурно, че навсякъде около нас е море от неизчерпаеми енергийни потоци, които само трябва да бъдат сведени към използваема електрическа енергия чрез така наречения самоподдържащ се генератор на база модифициран тесла трансформатор, работещ в магнитен резонанс с обкръжаващото го поле. Материали относно такъв тип разработки като за начало на експерименти и навлизане в необятната материя могат да се намерят в глобалната мрежа. За оптимистите само ще кажа, че са необходими разширени познания по електроника и електротехника, увереност в комбинация с нестандартно и буквално възприемане на електрическите и физични закони, както и голям брой опити за да се открият тънкостите на процеса. За песимистите мога да кажа, че съм виждал наживо такова работещо устройство с размери около половин кутия на настолен компютър (понастоящем електрониката е толкова развита, че позволява обема да се сведе до минимум, а движещи се части напълно липсват) и изходна мощност от порядъка на 3-4кW/230V/50Hz. Важно е да се отбележи, че мощността зависи само от сечението на изходната намотка, а напрежението от броя навивки. Стартирането на генератора става от електрохимичен източник с постоянно напрежение в интервала 9-15V. Такова устройство лично по мое мнение скоро няма да се появи на пазара по ред причини. Единствения начин човек да се сдобие с него е като сам си го направи.

Така, че в анкетата твърдо съм със двете ръце против развитието на ядрената енергетика у нас и твърдо за провокиране на интерес у бъдещите инженери да погледнат по-задълбочено към природно дадените (алтернативни) източници на енергия. Преподавателите също могат значително да допринесат за това въпреки, че статуквото на науката го ограничава, а и монополистите дебнат зад всеки ъгъл. Все пак всеки е свободен да вярва и експериментира с бъдещето си както намери за добре без да забравя, че вяра може да има само на себе си, и е добре да спазва дискретност. :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 яну 2013, 19:10 
Извън линия
Потребителски аватар

После да не мрънкаш че ти е скъп тока , или не, ти се надявай някой да открие(може би разсекрети (rofl)) Perpetuum mobile преди да се е дигнал двойно или тройно, а дотогава ще черпиш енергия от слънцето през зимата и "постоянния" вятър който е неичерпаем източник :).... иначе тия думички "алтернативни източници на енергия" и "зелена енергия" звучат много хубаво ...ама какво стои зад тях едва ли ти е понятно. А пък зад думите "Ядрена енергетика" ... още повече... Заради такива некомпетентни като теб и тоя дет те управлява ще патите ти и децата ти и за съжаление и всички разумномислещи хора...

ПП. Виж ти каква била конспирацията... :lol:

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 яну 2013, 19:47 
Извън линия

Господин Venan аз проблема с тока съм си го решил и цената му не ме касае каква ще бъде, но от коментара ти разбирам, че масата хора е по-добре да не знаят за някой неща, тъй като те самите живеят в една огромна заблуда. Това което ми прави лошо впечатление е, че подхождаш с обиди и напатки издавайки липса на уважение най-вече към себеси. Лично имаш поздрави от мен и успех в бъдещите начинания ! :wink:

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 яну 2013, 11:26 
Извън линия
Потребителски аватар

209.85.129.132, да разбираме, че сте разработил въпросната кутия от предишния Ви пост? Имаше един Бай Мильо от село цар Асен, който твърдеше, че може да се създаде електрически генератор, който използва гравитацията. http://www.burgasnovinite.bg/Prorokat_B ... garov.html
Може пък да го познавате и да използвате неговите идеи...

Иначе и аз няма да ходя да гласувам и споделям мнението на Изодзадзе.

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 яну 2013, 15:03 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Позволих си да добавя и трета опция за негласуващите, към които се присъединявам и аз. Моля, прегласувайте, тъй като след промяната гласовете вече са невалидни.

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 яну 2013, 15:45 
Извън линия

Ето през какви салтоморталета минаха Б.Б. и ГЕРБ за три години:
"Замразяваме АЕЦ "Белене" (10.7.2019 г.)
"Белене е икономически необоснован проект" (29.9.2009 г.)
"Белене е гьол, пълен с жаби за 800 млн. лв." (10.3.2010 г.)
"Белене е висша форма на корупция" (2.3.2010 г.)
"Белене ще спре или ще се строи с европари" (16.3.2010 г.)
"Белене е изключително важна за България" (1.11.2010 г.)
"Белене може да стартира още утре" (21.9.2010 г.)
"Намерен е стратегически инвеститор за Белене" (25.10.2010 г.)
"Борисов ще поиска твърда цена от Путин за Белене" (6.11.2010 г.)
"Ако не започнем да строим Белене, след 15 г. икономиката на България ще банкрутира" (26.2.2011 г.)
"Спираме окончателно Белене" (2012 г.)
"На референдума за нова ядрена централа ГЕРБ ще гласува със "за".
"На референдума за нова ядрена централа ГЕРБ ще гласува с "не", "не" и "не".

От цялата какафония, в която зорлем ни вкараха, май едно е ясно, много е възможно съвсем скоро букмейкърските къщи да започнат да пускат залози каква е позицията на Б.Б. и ГЕРБ към АЕЦ "Белене" за деня.
Ако не друго, поне комарджиите да спечелят някой лев от политиката на шменти-капели.

А иначе, аз ще гласувам с НЕ! Но ще гласувам.....нЕма да дрема ...домЪ...и после да мърморя..под сурдинка...

Нагоре
МнениеПубликувано: 22 яну 2013, 00:25 
Извън линия

Здравейте колеги,
аз съм магистър втори курс Ядрена енергетика в ТУ. Разгледах горните коментари и като начало бих задал риторичният въпрос "Откъде ще черпи енергия България?". Ние винаги можем да построим повече ТЕЦ-ове, но те ще ни дават енергия докато има какво да се гори (да не говорим за замърсяванията с различни вредни емисии азотни оксиди, серни диоксиди и др.)В днешният ни свят всичко зависи от електричеството (стабилно и постоянно). Броят на хората нараства главоломно и всеки се нуждае от светлина, топлина, телефон, компютър и т.н.. АЕЦ Козлодуй смятам, че ще го затворят до 2019г., защото тогава изтича експлоатационният срок на 6-ти блок (2017 на 5-ти). За да се удължат тези срокове трябва да се направят модернизации. Не казвам, че няма да можем да ги направим, но сигурно ще се захапят за нещо и няма да ни разрешат (Европейският съюз). До тогава потреблението на електричество на страната ще се е увеличило (в момента ядрената ни енергетика ни осигурява около 30% от консумираната електроенергия). Ако нямаме нужните мощности ще се наложи да купуваме. Това автоматично ще повиши сметките за тока ни. Има хора, които си мислят за зелената енергия, че е нашето бъдеще, но това твърдение е изключително грешно. Нека да обясня защо.
- Първо: Енергията получавана от вятърните турбини, соларните панели, фотоволтаиците и п.р., е непостоянна.
- Второ: Мястото, което се заема от тези съоръжения е голямо (ако ще се прави централа) и земята е напълно неизползваема (Пример: Китай до 2018г. трябва да пуснат фотоволтаична централа с мощност 2GW-теоретична- , която се простира на 64 хил. кв. км [Това е повече от половин България]. И какво значи ще заемат такава площ само за мощността на АЕЦ-ът ни в момента?!)
- Трето: Също са заплаха за околната среда както за животинския свят така и за климата (Вятърните генератори[Те могат да променят климата, защото изместват въздушните течения. Същото се отнася и за тези които се слагат и под водата само че там влияят на водните течения])
- Четвърто: Не са екологични (производството им е обвързано с изхвърлянето на много токсични газове в атмосферата)
Сега относно това което пише 209.85.129.132, може би наистина е така аз лично в момента правя дипломна работа с опитна постановка точно в тази насока. Надявам се това да е истина, но нали се сещаш колега, че за да ги произведеш тези работи пак ти трябва енергия така че щеш-нещеш пак всичко опира до „атома“. Не казвам, че ядрената енергетика е най-готиното нещо на Земята и няма рискове и опасности, но ако разсъждаваме така, да не излизаме от вкъщи за да не ни смачка автомобил.
На 15.01.2013г. се проведе в залата на БАН конференция на, която основната тема за разискване беше ядрената ни енергетика. Аз лично присъствах там и почти всички хора там бяха за построяването на АЕЦ Белене. Като доводи за построяването бяха изтъкнати съживяването на Северна България и п.р. Можете да видите запис на цялото събитие
http://www.livestream.com/iapressclub/v ... b0549207ff
http://www.livestream.com/iapressclub/v ... 752774521a
Лошото в момента е че се оставя да се вземе едно такова важно за България решение от маса хора, които идея си нямат за това какво е ядрена енергетика.
Това, че се случи нещо такова във Фукушима нищо не значи, защото там ядрените им централи се управляват от частник. А каква е основната политика на частника, „защо да не си го ползвам още една година без да правя модернизация, нали на следващата ще я затворя защо да пръскам милиони за безопасност“. Знаете ли защо всичко това се случи? За щото простаците са нямали подвижни дизелгенератори (които в Козлодуй са налични) и друго, те не са предвидили когато са проектирали централата че след земетресение ще има цунами, а за капак на това са си сложили основните дизелгенератори (чиято функция е да осигурят електричество за да отнемат остатъчното топлоотделяне от реактора, чрез задвижване на помпи) под земята. И като ги залива вълната много ясно че помещенията на дизелгенераторите ще се наводнят.
Една ядрена централа не е толкова скъпа заради „космически технологии“ използвани в нея, а е скъпа заради мерките за безопасност. Това поставя Белене на предни позиции защото ако вземем желязото от руснаците, а електрониката от американците ще направим една незаменима централа, която за около 10-15г. в най-лошият случай ще се изплати, като продава ток на 4ст. (също като АЕЦ Козлодуй в момента).
След като нахвърлих накратко няколко полезни факта за енергетиката се надявам за тези от вас които прочетат тези редове да се породи малко дедуктивна мисловна дейност и да не обричат децата си на робско плащане.

Нагоре
МнениеПубликувано: 22 яну 2013, 08:40 
Извън линия

Искам лично да благодаря на предишният потребител, за това което е написал! Моите адмирации към Вас! След внимателния ми прочит на написаното от Вас, започвам да се замислям и леко разколебавам, за категоричното ми мнение, до този момент. Много бих се радвала подобни мнения да стават достояние на широката публика и за такива лаици, като мен, тъй като това ще ни помогне за по-голяма обективна информираност при вземането на решение. Поздравления отново за Вас и се радвам, че сте наш възпитаник, и може да е малко прозаично, но в момента съм горда за това , че има такива млади, образовани и компетентни хора "създадени" от Техническия университет!!!!!! Желая Ви успех!

Нагоре
МнениеПубликувано: 22 яну 2013, 11:42 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

theevilbeast, и аз благодаря за споделеното мнение. Смятам, че в момента липсва достатъчно широка дискусия и дебати на темата, на което между другото трябваше сериозно да се наблегне преди този референдум, за да може обществеността да бъде информирана достатъчно агресивно. Всъщност трябваше медиите да са заляти с подобни дебати, тъй като такова важно решение трябва да се взема или от експерти или в най-лошия случай от населението, но поне да бъде направено всичко възможно, че последното да е запознато с всички факти по темата, за да се формира истинско обществено мнение, а не половината да не знаят какво да напишат в тая бюлетина.

Нагоре
МнениеПубликувано: 22 яну 2013, 17:26 
Извън линия

adi написа:
Ето през какви салтоморталета минаха Б.Б. и ГЕРБ за три години:
"Замразяваме АЕЦ "Белене" (10.7.2019 г.)
"Белене е икономически необоснован проект" (29.9.2009 г.)
"Белене е гьол, пълен с жаби за 800 млн. лв." (10.3.2010 г.)
"Белене е висша форма на корупция" (2.3.2010 г.)
"Белене ще спре или ще се строи с европари" (16.3.2010 г.)
"Белене е изключително важна за България" (1.11.2010 г.)
"Белене може да стартира още утре" (21.9.2010 г.)
"Намерен е стратегически инвеститор за Белене" (25.10.2010 г.)
"Борисов ще поиска твърда цена от Путин за Белене" (6.11.2010 г.)
"Ако не започнем да строим Белене, след 15 г. икономиката на България ще банкрутира" (26.2.2011 г.)
"Спираме окончателно Белене" (2012 г.)
"На референдума за нова ядрена централа ГЕРБ ще гласува със "за".
"На референдума за нова ядрена централа ГЕРБ ще гласува с "не", "не" и "не".

От цялата какафония, в която зорлем ни вкараха, май едно е ясно, много е възможно съвсем скоро букмейкърските къщи да започнат да пускат залози каква е позицията на Б.Б. и ГЕРБ към АЕЦ "Белене" за деня.
Ако не друго, поне комарджиите да спечелят някой лев от политиката на шменти-капели.

А иначе, аз ще гласувам с НЕ! Но ще гласувам.....нЕма да дрема ...домЪ...и после да мърморя..под сурдинка...

От няколко дена ГЕРБ имат нова позиция: не ходете да гласувате на референдума! :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 мар 2013, 22:55 
Извън линия

Тази тема според мен е доста дълга и чак незнам дали има смисъл да се започва. Според мен по-добре е да се развива подобен тип енергетика най-малкото да бъдеш независим със този ресурс в такива динамично променящи се времена. Естествено, че има много хора против поради куп причини, лично аз не ги разбирам.

Модератор: Мнението е редактирано (I.6)

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 юни 2015, 18:28 
Извън линия

Като че ли ще имаме нужда от 1 блок след няколко години Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 авг 2015, 15:38 
Извън линия

Аз съм твърдо против всичко ядрено :) Това е остаряло. Вече има къде-къде по-екологични варианти.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Reply to topic  [ 17 posts ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Всички времена са UTC+02:00