ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 26 сеп 2017, 05:02

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Reply to topic  [ 48 posts ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: издръжка
МнениеПубликувано: 03 сеп 2011, 18:15 
Извън линия
Потребителски аватар

Obuone написа:
ти се изцепи
2,3 пъти по-скъп е ако си го направиш такъв

Доста си заблуден ако си мислиш, че не е по-скъп. Не говоря всеки ден да си по барове ,кръчми или дискотеки. Говоря за едно нормално, не-мизерно живуркане :))

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 сеп 2011, 19:18 
Извън линия
Потребителски аватар

От къде е 2-3пъти по-скъп живота в София? С какво сравняваш София? Ако сравняваш живота в София с този в Мало Къртожабене сигурно е така. Естетсвено, че там ще ти е по-евтино като сам си гледаш доматите и картофите и е нормално доматите да са по-хубави. Ама дали е 2-3пъти по-скъпо от Пловдив, Варна, Бургас? Кое е 2-3пъти по-скъпото? Интернета ли, хляба във Фантастико ли, или дюнера от манджа стрийт.
Аз ако сравнявам рибата в София и тази в Бургас, или даже още по-добре с тази в Созопол, и мога да ти кажа, че в Созопол рибата е по-евтина, по-хубава и по-прясна. Ама дали това е достатъчно, за да кажа, че в София е 2-3пъти по-скъпо.

Нормално е някои неща да са по-скъпи в София – примерно квартирите, ама като се има предвид, че повечето са на общежитие и това не ги засяга.

За протокола – аз живях 4 години в Студентски с по 300лв. на месец и си ми стигаха. Имах колеги, които разполага с по 300лв. на седмица и винаги бяха без пари в края на седмицата.

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 сеп 2011, 20:32 
Извън линия

Милен написа:
simonka написа:
Изобщо в София не е скъп 2-3 пъти живота ,,, навсякъде е еднакво а ти, ако мислиш всеки ден да си на бар и дискотека да много по скъпо ще ти излезне, отколкото при мама и тате :)

Добре, положението е така. Като не искаш да ти е 2-3 пъти по-скъп, ти е 2-3 пъти по-гаден. Аз у нас (Хасково) никога не съм попадал на толкова гадни домати, сирене, кашкавал, кисело мляко, хляб и каквото още се сетиш масово производство за ежедневно оцеляване. Да не говорим, че и най-евтините продукти тук са г/д като на средна цена в Хасково, а качеството е силно назад. Вярно, че някъде, някъде из София може и да се намери евтино и хубаво, ама и времето не е без пари. Нито тия места работят денонощно. Пък и като си у вас, не плащаш наеми, такси, не готвиш като за един човек (два/три) - все фактори за повишаване на себестойността. Ще те видим като дойдеш тука колко ще ти е по-евтин живота.

Само да ти кажа небъди сигурен , че живея с мама и тати ии съм до на мама полата ... Да не е както в Хасково ама се преживява с 500-600 лева и то чук :) ... поме лично аз мога да си го направа и да неговорим , че във Фантастико и Про маркет постояяно има някакви промоции за всичко да неса денонощни ама се прави сметка какво ти трябва и какво не :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 сеп 2011, 22:37 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз съм си от София и си живея с нашите, но миналата година бях един месец сам. Похарчих малко под 400 лева. Не съм плащал никакви сметки, но съм си живял не по-лошо от колкото си живея всеки ден. Всичко каквото съм искал съм си го купил. Ходил съм и на кино и пари и за таксита съм давал.

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 сеп 2011, 05:12 
Извън линия
Потребителски аватар

pencho написа:
От къде е 2-3пъти по-скъп живота в София? С какво сравняваш София? Ако сравняваш живота в София с този в Мало Къртожабене сигурно е така. Естетсвено, че там ще ти е по-евтино като сам си гледаш доматите и картофите и е нормално доматите да са по-хубави. Ама дали е 2-3пъти по-скъпо от Пловдив, Варна, Бургас? Кое е 2-3пъти по-скъпото? Интернета ли, хляба във Фантастико ли, или дюнера от манджа стрийт.
Аз ако сравнявам рибата в София и тази в Бургас, или даже още по-добре с тази в Созопол, и мога да ти кажа, че в Созопол рибата е по-евтина, по-хубава и по-прясна. Ама дали това е достатъчно, за да кажа, че в София е 2-3пъти по-скъпо.

Нормално е някои неща да са по-скъпи в София – примерно квартирите, ама като се има предвид, че повечето са на общежитие и това не ги засяга.

За протокола – аз живях 4 години в Студентски с по 300лв. на месец и си ми стигаха. Имах колеги, които разполага с по 300лв. на седмица и винаги бяха без пари в края на седмицата.

Плд, Варна, Бургас са пак голями градове, но в някои по-малки с по 100-150 хиляди човека е така :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 сеп 2011, 01:37 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз по-рано вече казах колко е излиза на един студент да преживява в Студентски град :) Но няма кво да ва лъжа - в София си е скъп живота. И аз едно време разправях, че навсякъде е еднакво, ама като почнах сам да се издържам видях, че не е баш тъй то. Сега със същата сума, която харча на месец за някво полумизерно съществуване в София, моите родители, живеещи в малък град, си живеят перфектно без да се лишават от почти нищо. Тоест живота е точно 2-3 пъти по-скъп у големио град. Най-малкото за транспорт ти трябват минимум 50 лв (ако си с кола отиват към 150). Айде храната я слагаме евтина благодарение на големите вериги (соевата кайма и картофените домати - уж ядеш нещо, ама ако си със затворени очи не знаеш кво ядеш всъщност). Ако си на общежитие бива, ама тръгнеш ли на квартира - сложи си минимум 200 лв за наем. Най-тъпото в цялата история е, че вече не може да седнеш да пиеш дори една обикновена бира в Студентски без да те изръсят поне 3 лв за нея. Еби му майката, само някви скъпарски заведения се навъдиха тука. Ъмбрели, Кадифета, 35-ици, чудеса .. до един да фалират дано. Е да, има го варианта да се пие по домашно, ама май не е модерно вече. Поне така като гледам няма ги вече купоните по общежитията като едно време. Тва в петък да минеш покрай 13/14 блок и да не те уцелят с празна бутилка - мъчно ми става чак. Ама за друго говорехме, за издръжката. :) Хубаво си говорим само за храна, наеми и транспорт, ама има един друг тънък момент - млади хора сме дееба, не можем да се затворим и да се стискаме вкъщи да не похарчим лев извън разчета. Трябва да се излиза, трябва да се пие (умерено), трябва да се зарибяват урвички, а за всичко това си трябва пара. За едно прилично излизане веднъж седмично (под прилично разбирайте хапване и пийване в някое ресторантче/кръчма + дискотека) = 50 лв хвръкват от воле, че понякога и повече :) Правиш 3-4 такива излизания за месец и после се чудиш къде си сбъркал в сметките :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 сеп 2011, 02:16 
Извън линия
Потребителски аватар

streetz написа:
Аз по-рано вече казах колко е излиза на един студент да преживява в Студентски град :) Но няма кво да ва лъжа - в София си е скъп живота. И аз едно време разправях, че навсякъде е еднакво, ама като почнах сам да се издържам видях, че не е баш тъй то. Сега със същата сума, която харча на месец за някво полумизерно съществуване в София, моите родители, живеещи в малък град, си живеят перфектно без да се лишават от почти нищо. Тоест живота е точно 2-3 пъти по-скъп у големио град. Най-малкото за транспорт ти трябват минимум 50 лв (ако си с кола отиват към 150). Айде храната я слагаме евтина благодарение на големите вериги (соевата кайма и картофените домати - уж ядеш нещо, ама ако си със затворени очи не знаеш кво ядеш всъщност). Ако си на общежитие бива, ама тръгнеш ли на квартира - сложи си минимум 200 лв за наем. Най-тъпото в цялата история е, че вече не може да седнеш да пиеш дори една обикновена бира в Студентски без да те изръсят поне 3 лв за нея. Еби му майката, само някви скъпарски заведения се навъдиха тука. Ъмбрели, Кадифета, 35-ици, чудеса .. до един да фалират дано. Е да, има го варианта да се пие по домашно, ама май не е модерно вече. Поне така като гледам няма ги вече купоните по общежитията като едно време. Тва в петък да минеш покрай 13/14 блок и да не те уцелят с празна бутилка - мъчно ми става чак. Ама за друго говорехме, за издръжката. :) Хубаво си говорим само за храна, наеми и транспорт, ама има един друг тънък момент - млади хора сме дееба, не можем да се затворим и да се стискаме вкъщи да не похарчим лев извън разчета. Трябва да се излиза, трябва да се пие (умерено), трябва да се зарибяват урвички, а за всичко това си трябва пара. За едно прилично излизане веднъж седмично (под прилично разбирайте хапване и пийване в някое ресторантче/кръчма + дискотека) = 50 лв хвръкват от воле, че понякога и повече :) Правиш 3-4 такива излизания за месец и после се чудиш къде си сбъркал в сметките :D

Именно ,точно за това говоря! Абсолютно съм съгласен с теб. :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 сеп 2011, 23:17 
Извън линия

Мисля, че темата беше с колко може да се живее а не с колко може да се купонясва :). За теб прилично излизане на кръчмите и да хвърлиш 50 лева за 1 вечер е нормално. За мен например не е. Особено като знам родителите ми с какъв зор ги вадят тия пари и аз като си изкарвам прехраната сега как ги вадя. Предпочитам да ям и пия същото, ама да спестя 80% от цената като съм с приятели в някой апартамент/къща/общежитие, наместо да се похваля че съм на няква кръчма или бар. Това е друга тема вече както и да е. Споменах някакви сметки които смятам са верни, защото и аз почти винаги се вписвам в 300-тате лева разход на месец, макар че дори не е нужно да искам пари от родителите си за да харча повече. А иначе като споменавате, че живота тук е по - скъп и се обосновавате, правете го правилно. Не може да кажеш, че в родния си град, в КУПЕНО жилище, където на половината хора от селата им пращат плодове, зеленчуци и меса, живееш по - евтино, а тук само наема ти бил толкова. Ами много ясно, че така казано е вярно, но сравнете такъв живот и в родния си град. Ако живеете без родителите си, трябва да си купувате сами храна да си плащате наем и консумативи и транспорт и глупости...ами то излиза по - скъпо дори (от студентския живот тук). Ако сте си в купено жилище пък, пак няма да имате наем като у вас си, но пък консумативите може да са дори по - евтини. За един човек парно няма да излезне по - скъпо, от колкото да се отоплявате по други начини, а водата мисля, че не е най - скъпата в страната...но дори и да е то е с малко и неусетимо за един човек. От нормален живот тук е по - евтино но не 2-3 пъти пък и ние не говорехме за това тук ( и без това тук трябва да се включат много други фактори).

Ето едни кратки сметки - общежитие + консумативи 50 лева тука зимата. Кой ще ми каже че в родния си град за 50 лева може да си плати наема и консумативите...само тока ще му е 50-60 лева сигурно. Ако сравнявам като вас, излиза че тук живота ми е 10 пъти по - скъп, щото там живея и се храня безплатно и само като излизам на по бира харча пари. :)

Поздрави,
Блъдя

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 сеп 2011, 23:46 
Извън линия
Потребителски аватар

Егати полумизерното съществуване – Ъмбрели, Кадифета, ресторанти, кръчми, дискотеки... сигурно и розите по 10кинта в дискотеките спадат към мизерното съществуване. И то поне колежките да ви пускат след това...
А сигурно в бакалията на бай Жеко в малкия град няма от мизерната кайма или от салама от копита и рога (и то на по-висока цена).
В сравнение с живота у вас, където не плащаш наем и ти готвят със сигурност е по-скъпо. Ама ти може да си студент и в Свищов, и в Благоевград и в Перник дори. И там ли живота е 2-3пъти по-скъп.
Ако не си правиш сметката навсякъде ще ти е скъпо.

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 сеп 2011, 12:07 
Извън линия
Потребителски аватар

BloodOnFire написа:
Мисля, че темата беше с колко може да се живее а не с колко може да се купонясва :)
Именно де, само дето явно имаме различни представи за живеене :) Да, и аз съм избутвал месеца с 300 лв когато бях студент и по едно време работех едновременно с това - ами учиш, работиш и спиш .. абсолютно за нищо друго не ти остава време, така че и да искаш няма как да похарчиш повече. Да, ама са много малко такива случай (поне 1-2 втори курс са единици тия които работят). И става така, че имаш доста свободно време. Няма как да се затвориш сам вкъщи по цял ден, трябва да се мръдне някъде навън. А тва "мърдане" пак е свързано с пари. Даже не говорим за кръчми или дискотеки. Примерно снощи излизах да се видя с едни стари колеги, седнахме да пием по 2 бири с картофки - еми 10 лв си ги оставих ей така, че и гладен се прибрах на всичкото отгоре :lol: Еле пък да си хванете някоя приятелка, тогава ви се разказва играта :D Не става само да я викате на гости в общежитието, да гледате филм и после да я плющите кат магаре. То иска да го водиш по кафенца, на разходки, на кино, театър, от време на време да излезете да хапнете нормална храна (не в студентски стол). Та така оттука идват допълнителните разходи - вие му викате купонясване (?!), аз му казвам нормално съществуване. Извод : 300-те лева стигат ако си циклиш по цял ден вкъщи пред компа, излизаш само до университета, купуваш си евтина храна или се храниш на стола (стола е за предпочитане между другото, в 4-ката готвеха вкусно и порциите са прилични) и най-добрия ти приятел е съквартиранта ти, с когото си пиете домашна ракия и не ви пука за останалия свят :)
pencho написа:
Ама ти може да си студент и в Свищов, и в Благоевград и в Перник дори.
Ами познавам хора оттам и да - малко по-евтино им излиза според тях.
pencho написа:
Ако не си правиш сметката навсякъде ще ти е скъпо.
Правилно, само ще добавя и аз нещо - не се мъчете да спестявате, а мислете как можете да печелите повече :) Щото знаете кво казваше Тодор Колев в "Опасен чар" - икономията е майка на мизерията ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 сеп 2011, 15:14 
Извън линия
Потребителски аватар

Мда на един приятел приятелката му поиска да й плаща сметките за телефон.............

calc
The COOL Google Chrome

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 сеп 2011, 15:50 
Извън линия
Потребителски аватар

Абе каквото и да си говорим сме млади хора, студенти. Живейте си малко повече, защото след като завършите ще съжалявате. Вие се оплаквате, че нямате достатъчно пари и да излизате. Все едно неможе човек като няма достатъчно пари за диско, да се напие в общежитието/квартирата и след това да иде на дискотека - плаща един вход и 1 мин. вода/бира и е готов. Има желание има и начин. :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 сеп 2011, 04:12 
Извън линия

А така правилно си е казал колегата,начин винаги има дали ще се напиеш в дискотеката или в общежитието разлика голяма няма стига да може да стигнеш до дискотеката после, щото се появява този проблем. :-D

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 сеп 2011, 21:31 
Извън линия
Потребителски аватар

Nevermind написа:
А така правилно си е казал колегата,начин винаги има дали ще се напиеш в дискотеката или в общежитието разлика голяма няма стига да може да стигнеш до дискотеката после, щото се появява този проблем. :-D

Abe pie6 bavno i 5 min predi da trugnesh lepi6 2-3 eksa, dokat stignesh te otrqzva i si kitka :DDD
Izvinqvam se za maimunicata, no sam na laptop i ne sam svalql bg.

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 сеп 2011, 20:19 
Извън линия

IWFU написа:
Abe pie6 bavno i 5 min predi da trugnesh lepi6 2-3 eksa, dokat stignesh te otrqzva i si kitka :DDDIzvinqvam se za maimunicata, no sam na laptop i ne sam svalql bg.

Не е нужно да го сваяш, имаш си го готов по принцип. А иначе не мога да разбера, защо доброто изкарване винаги го свързвате с баси бруталното отрязване. Не вярвам да сте толкова скучни хора че да не може да се забавлявате без стимуланти като алкохола в огромни количества.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Reply to topic  [ 48 posts ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 Следваща

Всички времена са UTC+03:00