ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 18 ное 2017, 15:52

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Тази тема е заключена, не можете да променяте мнения или да публикувате нови отговори.  [ 33 posts ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 07 сеп 2010, 21:14 
Извън линия

diam0nd написа:
7% лихва .. аз примерно ще си взема такъв кредит =]

И какво му е студентското на този кредит, та той е почти като ипотечен?
Бих теглил студентски кредит, ако ми гарантира, че няма да ми се налага да работя. А ако се налага да работя - със или без едни 2400 лв за магистратура в ТУ за 3 семестъра - все ми е тая. На мен ми трябват пари за съществуване а не за такси - таксите не се ядат - това е истинският проблем! Като си такъв радетел на студентските кредити заеми се да лобираш по някакъв начин за издръжка а не само за такси!

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 07 сеп 2010, 22:12 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз съм си бачкал лятото и пари имам ,въпросът е да не ги давам за такси ,а за едни курсове ,които искам да мина . капиш ?! :D
+това като питах в банката обясниха ,че ти преди всеки семестър им казваш дали да превеждат или не . Тоест мен засега ми трябва ,догодина може и да не ми трябва 8)
пс въобще не ми е яко ,че ще трябва да робувам на банка ,но това ми е варианта в момента . :x

рано пиле, рано пееш,
рано пиле, рано пееш,
рано пушиш, рано спичаш

Last edited by diam0nd on 07 сеп 2010, 22:27, edited 1 time in total.

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 07 сеп 2010, 22:26 
Извън линия

hahaha написа:
diam0nd написа:
7% лихва .. аз примерно ще си взема такъв кредит =]

И какво му е студентското на този кредит, та той е почти като ипотечен?
Бих теглил студентски кредит, ако ми гарантира, че няма да ми се налага да работя. А ако се налага да работя - със или без едни 2400 лв за магистратура в ТУ за 3 семестъра - все ми е тая. На мен ми трябват пари за съществуване а не за такси - таксите не се ядат - това е истинският проблем! Като си такъв радетел на студентските кредити заеми се да лобираш по някакъв начин за издръжка а не само за такси!

За мен този кредит си върши работата по предназначение, а ако на теб не ти харесва, защо аз трябва да се занимавам вместо теб да "лобирам" да го променят и т.н. Защо все чакате наготово всичко?!? Единственото, което можеш да правиш е да мрънкаш как нещо не е наред! Еми като не е наред, заеми се и го направи да е наред. Събери подписка, отиди до парламента, стани народен представител, направи нещо. Стига стоя със скръстени ръце и плю! Това е положението със кредита в момента и като не ти изнася какви са условията - не го тегли! Има потребителски кредити, вземи си такива ако ти трябват. И вземи отвори сайт на някоя банка да видиш какво е ипотечен кредит, какви са условията, лихвата и т.н. и тогава ги сравнявай.
И btw със същия този кредит за студентите е помислено и за тези, които имат деца, така че те получават пари на ръка, да, но е за нещо конкретно, а не "за да си имат да си харчат"!

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 07 сеп 2010, 22:34 
Извън линия

murlio написа:
защо аз трябва да се занимавам вместо теб да "лобирам" да го променят и т.н. Защо все чакате наготово всичко?!?

Защото не чакам на готово а съм му намерил цаката а ти си защитника, който не може да каже нищо пред аргумента ми и започва да си съчинява.
Факите са два - без пари не се учи - сдухано е, ако изобщо успееш да си осигуриш някакви условия, било то мизерни. Погледни датата на регистрация на ника ми и ще се обедиш, че съм минал по този път, щом чак сега завършвам.
Вторият факт е, че не може и да се учи и да се работи, поне не и пълноценно, нито едно от двете неща, за това реших да си жертвам спестяванията и само учих през последната година(4-и курс, 2009/2010-а) виждайки, че учене + работа през предпоследната година(3-и курс, 2008/2009, предишните два бяха толкова отдавна, че чак ме е срам да кажа) - не става. Да не говорим, че едва спасих положението с удължаване на сесии и т.н.
И "да си имаш да харчиш" включва джобни пари необходими за нормалният живот на всеки един нормален пълноценен индивид. Явно не си минавал през период, в който нямаш дори едни 60 ст. да си платиш калцуните в лабораторията по микроелектроника, в която не се стъпва с обувки, че и без това положението не е добро там... или поне не беше, ако още я има, защото си си купил една баничка сутринта за тези пари и не знаеш какво ще обядваш.

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 07 сеп 2010, 22:38 
Извън линия

...

Last edited by нерон on 07 сеп 2010, 22:43, edited 1 time in total.

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 07 сеп 2010, 22:40 
Извън линия
Потребителски аватар

:)

Стартираш първи

пред мене тичаш

рано пиле, рано пееш,

рано пиле, рано пееш,

рано пушиш, рано спичаш

Last edited by diam0nd on 08 сеп 2010, 11:38, edited 1 time in total.

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 07 сеп 2010, 23:01 
Извън линия

Виж, разбирам че положението в България е трагично и ти вярвам, че не ти е било лесно. Вярно е, че този кредит не може да ти помогне да се прехранваш, но като цяло целта му за сега е по-различна. Замисли, че това може да е едно добро начало. Може пък да го изменят закона, стига да се чуе, че имаме нужда от повече. Хубаво е, че го има този кредит, защото има хора, които вече се възползват от него и имат нужда от него. Без него щяха пак да се чудят как да си продължат обучението или щяха да изберат друг университет, защото не могат да си позволят по-скъпо платените. Дали нивото на образование там е по-добро е друг въпрос, но все пак нека всеки има право на избор къде да учи.
Ако имаш идея как да направим така, че да ни финансират с ниска лихва не само за таксите, казвай. Може пък и да излезе нещо хубаво накрая

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 07 сеп 2010, 23:11 
Извън линия

Имам идея - просто в закона и в типовото предложение трябва да се измисли възможност за издръжка - поне някакви пари колкото са от стипендията, на пример. В крайна сметка ако човек е толкова закъсал - ще учи поне за стипендия, като знае, че с нея и евентуално награда за успех и ако има късмет да продължават евро-награди и стипендии - ще закърпи положението някакк, като сметне и тези пари. Но в този си вид закона за мен е безсмислен. Предлага ти да си спестиш таксите, поне за близко бъдеще. Но когато нямаш от какво да спестяваш - спестеното е точно 0. Не таксата е дебелото перо в бюджета на един студент а издръжката. В крайна сметка поне химикалки и тетрадки трябва да купува и да снима учебници и ръководства, като най-краен вариянт, не си ли съгласен?
Само че това трябва да стане по предложение. Мен вече не ме касае това, но щом смятате, че има полза, съберете една подписка от този сайт и я пратете на законодателя... поне това може да се направи. Аз изпуснах влаковете, вече съм подписал договор и започвам работа, ако имам късмет да успея някак да съвместя нещата - добре, ако ли не - поне съм се опитал.
И за тази цел трябва да се разкарам от форума, че утре трябва да предам дипломната си работа.
Успех на всички, каквото и да направят!

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 07 сеп 2010, 23:19 
Извън линия

Успех с дипломната и с работата. Надявам се всичко да е ок. Аз ще видя какво мога да направя. Може би ако пуснем някаква подписка може и да променят нещо, но едва ли ще е скоро. Те преди няколко месеца го измениха закона, едва ли ще се захванат да го променят толкова скоро.
Иначе съм напълно съгласен с теб. Знам колко пари ми отиват само за неща, свързани с ученето и положението не е добре.

Нагоре

МнениеПубликувано: 19 авг 2011, 22:04 
Извън линия

Извинявам се, че вдигам малко старичка тема, обаче съм пред следният проблем:
Има доста голяма вероятност да не успея да събера парите за таксата за зимния семестър, в срока даден от университета(май беше 2 седмици след началото). Общо взето няма да имам проблем с плащането около края на откомври месец, както и изобщо с таксата примерно за летния семестър( за 4ти курс става въпрос), та проблема ми е просто с таксата сега за зимният семестър...
Според вас има ли смисъл от студентски кредит или някакъв друг вид заем, предполагам университета няма разсрочено плащане или някакво удължаване на срока, евентуално, защото става въпрос реално за около месец по-късно.
Какво бихте ме посъветвали?

Нагоре

МнениеПубликувано: 19 авг 2011, 23:56 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Доколкото си спомням таксата може да се плати на две вноски (на касата). Това изглежда по-добрият вариант пред студентски кредит.

Нагоре

МнениеПубликувано: 20 авг 2011, 17:49 
Извън линия
Потребителски аватар

Knooper това не е ли само за магистри платено ?

calc
The COOL Google Chrome

Нагоре

МнениеПубликувано: 21 авг 2011, 01:00 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

От теб го чувам, нямам представа... може нещата да са се променили последните години, но помня, че преди имаше възможоност и за разсрочено плащане на бакалавърските такси.

Нагоре

МнениеПубликувано: 10 сеп 2011, 08:25 
Извън линия

Прочетох, че е само за три образователни степени. Може ли обаче да се изплати кредит за следдипломна квалификация (по индивидуален план) - редовно? Имам бакалавърска степен.

След като завършиш даденото образование - може ли още на 1вия месец (или в първата година) да платиш главницата с цел минимално оскъпяване - видях че няма такси за това?!

Какви стипендии има в държавни университети? Като учех преди 3 години (а да, под прекъсване какво се има предвид, по време на следване и/или между квалификационни степени?) - нямаше евростипендии - какво представляват те?

Искам да се запиша редовно, без да работя (най-много нещо на половин раб. ден), но трябва да се издържам някак и искам да разбера какви са начините това да стане, защото има вариант да не следвам...

Нагоре

МнениеПубликувано: 22 юни 2012, 17:23 
Извън линия

Аз имам много голям кредит (разделен е като два отделни кредити) от банка и 3 пъти ми увеличаваха лихвата без причина. За щастие все още е поносимо висока лихвата, но пък има задължителна годишна застраховка от около 800 лв. Мои познати хвалят бързи кредити онлайн като Кредисимо, но аз не бих рискувал с такава висока лихва и не знам какво става, ако се забавиш с изплащането. Дали се натрупва лихвата по кредита?

Нагоре

Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Тази тема е заключена, не можете да променяте мнения или да публикувате нови отговори.  [ 33 posts ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 Следваща

Всички времена са UTC+02:00