ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 26 сеп 2018, 09:46

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Reply to topic  [ 48 posts ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 22 окт 2007, 22:43 
Извън линия

Quote:
специалността Информатика е еквивалент на Софтуерно инженерство или Компютърни науки(на мен за това ми се струва малко малоумно в СУ да имат 3 имена на една и съща специалност)
Не са една и съща специалност, въпреки че Компютрни науки и информатика са относително близки.
Информатиката е дял от математиката, който се занимава с представянето и обработката на информация, от там ученето на алгоритми и писането на програми.
При компютърни науки фокусът е върху алгоритмите и структурите от данни. Това е научна дисциплина и естествено подхожда от научна гледна точка. Създаването на нов алгоритъм или формалното доказателство за верността на даден алгоритъм, или пък изчислението на сложността на даден алгоритъм, например, са неща, от които се интересува тази специалност.
Софтуерното инженерство е доста по-различно от горните две. Интерес за софтуерното инженерство е създаването на софтуерен продукт. Това включва дейности по събиране на изискванията, анализ и проектиране, имплементирането на софтуера също влиза тук и използва знанията от областта на компютърните науки. Не всички дейности в софтуерното инженерство се извършват от програмисти, например тестването на софтуера се прави от отделни специалисти, там също задачите не са много лесни, защото тестърите трябва да балансират между време за тестване, бюджет и покритие на тестовете. Към софтуерното инженерство бих добавил и организацията на самия процес, т.е. различните методологии - итеративен waterfall, agile, CMMI... Макар че дисциплината е инженерна, тя не печели много от нещата, които се учат в ТУ. Например нотацията, с която софтуерните инженери предават архитектурата на приложението, няма абсолютно нищо общо с електротехническата или тази на машиностроителите, която толкова упорито се опитват да насадят по ОИП през пърата година. По този предмет в специалност софтуерно инженерство би се проектирал софтуер и щяха да се учат различните видове UML диаграми + бази данни + data flow диаграми.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 23 окт 2007, 09:26 
Извън линия
Потребителски аватар

wiggle написа:
mouseclicker написа:
simax написа:
Според мен да!Полезно е да се учат такива предмети.Защото не може да си Софуерен или компютърен инженер и хал-хабер да си нямаш аджеба кат напишеш някоя програма кво става в тая кутия!

Точно така е...

аз съм ПРИЛОЖНА МАТЕМАТИКА 3 курс и в момента уча ТЕОРЕТИЧНА ЕЛЕКТРОТЕХНИКА.

НЯКАКЪВ КОМЕНТАР, МНОГОЗНАЙКОВЦИ, ДЕТО ЗНАЕТЕ КОЕ Е ПОЛЕЗНО ДА СЕ УЧИ И КОЕ НЕ?

Без коментар...

-- R.W. Hamming

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 23 окт 2007, 10:00 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

wiggle написа:
mouseclicker написа:
simax написа:
Според мен да!Полезно е да се учат такива предмети.Защото не може да си Софуерен или компютърен инженер и хал-хабер да си нямаш аджеба кат напишеш някоя програма кво става в тая кутия!

Точно така е...

Я не с този тон, да не стане по-лошо.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 23 окт 2007, 14:45 
wiggle написа:

ами пич виж сега логиката. Приложна математика. Значи я прилагаш тази математика в нещо си. Доколкото знам ТЕ има доста формулки с разни там интегралчета и диференциални неща. Така ви показват физическия смисъл на математиката, демек как се прилага. Според теб няма ли математика в ТЕ? И какво според теб трябва да се учи.
А за тия дето са КСТ и руптаят против ТЕ и ППЕ. А вие какво искате да учите? Вече почти всяко хлапе е половин програмист и всеки може да стане програмист само ако си купи една книжка за програмиране. Вие ако искате да ви сравняват с разни лапенца ваша воля!!!

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 23 окт 2007, 20:25 
Извън линия

Понеже всяко хлапе с една книжка може да стане програмист, програмистките заплати започват от ~1500лв, типичната програмистка заплата за добър програмист е ~2500лв, и някои фирми при тези условия търсят хора, за да си направят екип, с години.

Освен това не е работа на ТУ да решава в какво ще си прилагаш приложната математика. Силно се надявам да не си мислиш, че работата на един математик е да прилага методите за решаване на електротехнически задачи, при положение, че същите могат да бъдат приложени и от софтуер, който работи доста по-бързо. А шансът някой от завършилите да работи върху нов метод за решаване на електротехнически задачи е, бих казъл, доста малък ;) wiggle сигурно може да го изчисли :)

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 24 окт 2007, 09:30 
Извън линия
Потребителски аватар

dawieba написа:
Вече почти всяко хлапе е половин програмист и всеки може да стане програмист само ако си купи една книжка за програмиране.

Да бе :!: Все едно с една книжка да стана лекар, как не...
DarkOne написа:
Силно се надявам да не си мислиш, че работата на един математик е да прилага методите за решаване на електротехнически задачи, при положение, че същите могат да бъдат приложени и от софтуер, който работи доста по-бързо.

Само че някой трябва до го напише тоя софтуер, нали :?: Някой, който знае как се "прилагат методи за решаване на електротехнически задачи", мм :?:

-- R.W. Hamming

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 24 окт 2007, 10:22 
Извън линия

mouseclicker написа:
DarkOne написа:
Силно се надявам да не си мислиш, че работата на един математик е да прилага методите за решаване на електротехнически задачи, при положение, че същите могат да бъдат приложени и от софтуер, който работи доста по-бързо.

Само че някой трябва до го напише тоя софтуер, нали :?: Някой, който знае как се "прилагат методи за решаване на електротехнически задачи", мм :?:
Първо този софтуер вече е написан. Второ ако имаш за задача да го разпишеш наново, необходимо е единствено да знаеш методите за решаване. А те са описани подробно в редица научни трудове, сядаш и ги четеш. Не виждам защо трябва да ги решаваш на ръка преди това, без да имаш реална причина да смяташ, че това ще ти трябва в бъдеще.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 24 окт 2007, 10:23 
Вижте сега пичове. Лично познавам хора, които са КСТ и преди да влязат си бяха програмисти. Така не приказвам празни приказки. А кои са тези фирми дето дават толкова заплата. Щот съм чувал и за програмисти които работят за 400-500лв.
А за софтуера. Нали някой го е написал. В този софтуер има алгоритми, които се учат в приложната математика(така мисля). Така че изкаването, че си имало софтуер за изчисляване е много не интелегентно. То по твойта логика дай да не учим математика, то нали си има софтуер(mathcad,matlab и т.н.).
И точно защото не е работа на ТУ да решава в какво ще си прилагаш приложната математика ти показват къде може да се приложи и как. Пък после ти ще решиш къде да я прилагаш.

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 24 окт 2007, 10:41 
Извън линия

dawieba написа:
Вижте сега пичове. Лично познавам хора, които са КСТ и преди да влязат си бяха програмисти. Така не приказвам празни приказки. А кои са тези фирми дето дават толкова заплата. Щот съм чувал и за програмисти които работят за 400-500лв.
А за софтуера. Нали някой го е написал. В този софтуер има алгоритми, които се учат в приложната математика(така мисля). Така че изкаването, че си имало софтуер за изчисляване е много не интелегентно. То по твойта логика дай да не учим математика, то нали си има софтуер(mathcad,matlab и т.н.).
И точно защото не е работа на ТУ да решава в какво ще си прилагаш приложната математика ти показват къде може да се приложи и как. Пък после ти ще решиш къде да я прилагаш.
Първо за заплатите - говоря за мои лични разговори с хора от няколко фирми. Заплатите 400-500лв са стартови за хора без опит, под което се има предвид не-програмисти, и включват обучението на новака, защото от образователната система програмисти не излизат. Даже не започват от 400, а от 200лв тези заплати. Но един програмист, който директно може да се включи в работата, започва от 1500лв.
Второ това, че вече има такъв софтуер, си е много важно нещо, защото човешката цивилизация се гради върху натрупаните знания, умения и постижения на предишните поколения. Вместо всеки да преоткрива колелото можем да се концентирираме върху следващите проблеми, а не да решаваме същите като нашите дядовци. Техните постижения можем просто да ги използваме, не е нужно да ги преоткриваме.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 24 окт 2007, 11:50 
Е нали за да използваме постиженията им трябва да минем по техния път. Всеки ученик минава през таблицата за умножение. А не директно давайте с калкулаторите. Или пък по твойта логика сега щяхме да мислим, че земята е плоска,защото така са сметнали, че е правилно и ако следваха твойта логика щеше да е " ами те са казали, че е плоска давайте нататък"
А за програмистите и заплатите. Еми много ясно,че няма да излезеш готов програмист от университета. Тука ти дават само основа, на която да стъпиш. И после ти да се усъвършенстваш в някоя област, което е работа на работодателя. Не може ти да знаеш абсолютно всички езици за порграмиране, и всички програми и алгоритми. За това е работодателя да те обучи в конкретната област, в която има нужда от специалист. Това става със стажове през ваканциите а не с ходене на бригади и тем подобни.

Нагоре

Заглавие:
МнениеПубликувано: 24 окт 2007, 21:14 
Извън линия

Anonymous написа:
Е нали за да използваме постиженията им трябва да минем по техния път. Всеки ученик минава през таблицата за умножение. А не директно давайте с калкулаторите. Или пък по твойта логика сега щяхме да мислим, че земята е плоска,защото така са сметнали, че е правилно и ако следваха твойта логика щеше да е " ами те са казали, че е плоска давайте нататък"
А за програмистите и заплатите. Еми много ясно,че няма да излезеш готов програмист от университета. Тука ти дават само основа, на която да стъпиш. И после ти да се усъвършенстваш в някоя област, което е работа на работодателя. Не може ти да знаеш абсолютно всички езици за порграмиране, и всички програми и алгоритми. За това е работодателя да те обучи в конкретната област, в която има нужда от специалист. Това става със стажове през ваканциите а не с ходене на бригади и тем подобни.
Точно ти си този, който казва, че трябва да учим, че Земята е плоска, защото така са мислели хората преди нас и трябва да минем по техния път. След това ако присъстваме и на следващите лекции, може да ни се каже, че в последствие се появила теория, че е кръгла. Само че и тя е грешна за много от по-сериозните задачи в геодезията.

Фактът е, че в момента няма необходимост интелектуалният потенциал на стотици студенти от приложна математика и не ми се мисли колко хиляди студенти от целия ТУ да бъде насочен към изучаването на нещо, за което имаме готови решения, които работят. Всичко заради един на 1000 студента (и това е щедро, на мен 1/10000 ми се струва по-реално), който в последствие ще вложи принос конкретно в тази област.

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 24 окт 2007, 21:39 
Извън линия
Потребителски аватар

По-нагоре прочетох че всеки можел да стане програмист с една две книжки.. та ако е толкова лесно, някой би ли ми обяснил защо на контролно си права сичко за 10 минути а през останалото време (1 час примерно) половината група ме пита това как, онова как. Тоя дето го каза тва искам да вида с кои точно две книжки може да стане програмист :!: :evil:

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 24 окт 2007, 21:51 
Извън линия
Потребителски аватар

стига бе... програмирането не е рутинна работа от вида кОпане с лопата
трябва да си те влече, да имаш правилния начин на мислене, да си в подходящото настроение и etc.
естествено че не можеш да станеш програмист след като си прочел две книжки, както не можеш да станеш актьор след като си изгледал 2 филма и 2 пиеси, музикант след като си изслушал 200 албума и няма да продължавам с примерите, че са много
anyway, sorry за offtopic-a :evil:

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 25 окт 2007, 22:19 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз се занимавам с програмирне от както се помня. Работя вече като такъв. Но уча Електроника. Имаме ППЕ, ТЕ, ЕЛ. Измервания и разни такива. И както се изрази някой по-горе. Чак сега взех да зацепвам "Какво става в тая кутия", като напиша някоя програма. Трудни са ми предметите, но съм доволен и мисля че са ми от полза. Зарадваха ме часовете по C/C++. На добро ниво ни ги преподадоха - доволен съм :)

Нагоре
 Заглавие:
МнениеПубликувано: 26 окт 2007, 15:57 
Извън линия

абе, колеги, на коя позиция ще ти поискат хем да пишеш софтуера, хем да сглобиш и компютъра?? а за книжките е точно така. и можете ли да обясните защо в ИМ учат Delphi, в КТТ учат C, а ние в КСТ учим Pascal ?? а защо в текстилната ги тормозят с паскал, и в топлотехниката??
учебния план е безумен и трябва да се ревизира спешно, като всички планове в образованието.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Reply to topic  [ 48 posts ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 Следваща

Всички времена са UTC+03:00