ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 24 ное 2017, 06:02

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Reply to topic  [ 348 posts ]  Отиди на страница Предишна 120 21 22 23 24 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 20 сеп 2013, 12:02 
Извън линия

Принципно.. да...
Но идва момента, когато си търся работа и осъзнавам, че съм учила толкова много общи предмети и неактуални програми, че трябва да минавам допълнително още 4-5 курса, за да наваксам... Университета (всички университети) в България определено имат нужда от по-млади преподаватели, които да ги вкарат във времето, в което живеем... Въпреки, че базата наистина е добра, нещата които учим и действително са актуални са около 1/3 от целия материал.

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2013, 21:20 
Извън линия

мотивиран съм, щото ми дават по 2 стипендии на месец, иначе не бих бил.....хах

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 окт 2013, 17:13 
Извън линия

tupotokopele написа:
мотивиран съм, щото ми дават по 2 стипендии на месец, иначе не бих бил.....хах

Освен редовната мисля, че няма друга стипендия, която да се дава всеки месец... освен, ако не броиш европейската де, но нея я превеждат на един път ;) Сподели ако има и други начини да се пооблажиме за ученето ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 фев 2014, 18:47 
Извън линия

има и други начини - правене на курсови работи, проекти, дипломни, ходене на чужди изпити и прочие

Нагоре
МнениеПубликувано: 29 апр 2014, 18:36 
Извън линия

:roll:

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 юни 2014, 16:35 
Извън линия

Terroredge написа:
Gab написа:
В момента грам не съм мотивирана да уча в ТУ, за 24 часа се оказва че трябва да се явя на 4 поправки :? :?:

така е за будалите

И за тези, които учат трудните специалности, а не автомобили, индустриален мениджмънт, дизайн...

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 юли 2014, 00:17 
Извън линия

Shock написа:
Terroredge написа:
Gab написа:
В момента грам не съм мотивирана да уча в ТУ, за 24 часа се оказва че трябва да се явя на 4 поправки :? :?:

така е за будалите

И за тези, които учат истински специалности, а не автомобили, индустриален мениджмънт, дизайн...

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 юли 2014, 21:43 
Извън линия

поне като е трудно си имате оправдание :-D

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 апр 2015, 18:57 
Извън линия

Дам аз съм от мотивираните Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 сеп 2015, 12:54 
Извън линия

Аз също съм. Мисля, че университетът предоставя добри условия за обучение и развитие.

Нагоре
МнениеПубликувано: 23 фев 2016, 15:27 
Извън линия
Потребителски аватар

EXVITERMINI написа:
Не разбирам откъде това убеждение, че в МЕИ-то е по-тежко от средното образование. В гимназията, която съм завършил някога ни съсипваха. Имало е моменти, в които съм треперел като лист преди/при изпитване и ми се е ревяло. В университета единствените малко по-напрегнати моменти са в началото - първата, макс. втората година. Освен това още тогава си прозира, че изпитите са тривиално построени - за да минеш дадена дисциплина с добър успех е достатъчно да имаш просто фундаментално разбиране от материята + някоя подробност, за която е споменал преподавателят на лекция (без лекции все пак няма как да стане номерът, важно е да видиш на какво от материала държи той). Нещо повече - през следващите 2 години и особено по специалните предмети в някои случаи се минава по престъпно лесен начин (говоря от личен опит, като при това съм от "железарски" факултет). Друга всеобща заблуда е, че трябва да се ходи на упражнения, а лекциите не си заслужават - първите са важни единствено за получаване на заверка (с изключение на семинарните), докато на лекциите се получават същинските знания по предмета.
Накратко твърденията за това колко е тежко тук са в доста голяма степен хиперболизация, резултат от ниската мотивация на масовката. За сравнение съм проучвал учебните планове на други университети, където има точни науки - УАСГ и СУ. Също така имам доста познати от ФМИ и Физическия факултет в СУ (даже съм присъствал на контролно във физическия факултет). Съжалявам, но там вече НАИСТИНА се преподава на сериозно ниво и има истински изисквания. Поради тази причина понякога ме е било срам да кажа в компания ала Софийски например, че съм от ТУ. В общи линии за по-младите тук ще кажа, че нашият университет е бил заплашителна институция някога, преди да орежат така жестоко хорариума по повечето предмети. По-наблюдателните сигурно са забелязали как на някои лекции се пренебрегват или претупват определени аспекти от материала. И все пак и в ТУ може да се научи-доста. Разковничето е в самоподготовката - посредством питане/четене/извеждане на формули и теореми/решаване на задачи/справки в интернет съм добил доста полезни знания. Също така апелирам към това да не се пренебрегват проектите в по-горните курсове: те дават добър практически опит, освен това покрай тях се научават/преговарят доста неща от материала. От 4-и семестър до края на бакалавърския курс сме имали поне по 1 проект всеки семестър.
В заключение ще кажа на тези, които тепърва навлизат в света на ТУ, че няма абсолютно нищо толкова свръхестествено и плашещо, само трябва да се проявява малко разбиране и да се преглеждат по мъничко лекциите по време на семестъра, понякога е нужна и известна доза самовнушение, че даденият предмет е интересен и си заслужава вниманието ;). Изобщо не е като в училище, където всяка седмица има устни изпитвания и контролни. За ваше щастие (или нещастие - зависи от личната позиция) от доста време в ТУ няма устни изпити. Освен това в средното школо се учат множество и напълно разнородни предмети. Тук малко или много всичко е свързано с точните, физическите, природните или техническите науки и в даден момент си трябва.
П.П. - В университетите НЯМА УЧИТЕЛИ, има преподаватели, писали дисертации и правили и внедрявали разработки и чели лекции пред зали с по 200 маймуни. Трудно ще изровите обикновен даскал с докторска или професорска титла :|.

Напълно те подкрепям - в ТУ не е трудно стига да имаш мотивация и правилна нагласа. Аз уви сега след години като се погледна какъв бях първи, втори, трети, че и четвърти курс и се отвращавам от себе си! Учете хора, дори да ви е неприятно и ще видите, че не само нещо полезно ще ви влезе в главите, ами и нагласата ви за света ще се промени. Това го разбрах късно, след като почнах в академията на Телерик и смених попрището си - от машинен инженер в системен администратор.
Като се сетя преди 8 години когато бях в първи курс какви идиоти имах в потока и какво им беше отношението към науките и ме побиват тръпки. Хората идваха само, за да вземат диплома, за да може да кажат, че имат "вишу". Изключително жалко, мизерно и посредствено мислене на хора, чиито мозъци са задръстени с чалга и мислят само за гъзария и други такива елементарни простотии. Повечето от тях сега са общаци или продавачки в разни магазини. аз лично се радвам, че не успяха да ме повлекат в блатото на посредственоста и сега имам хубава работа в голяма IT фирма и печеля добри пари.
С всичко изписано по-горе се опитвам да ви кажа да не се влияете от другите и да си учите, ако дори това значи да останете аутсайдери в групата си. Не слушайте разните селски тарикати дошли само да изкарат "вишу". И не просто учете, ами вниквайте в материала, който трябва да изучавате и ходете на консултации про преподавателите си - никой няма да ви върне. Ходете при тях и питайте каквото не разбирате. Повечето ще видите, че имат положително отношение към вас само защото сте отишли на консултация!

Ех само ако можех да се върна в първи курс и да съм със сегашния си акъл - колко по-различно щеше да е всичко по време на следването ми..... Човек се учи от грешките си предполагам....

Нагоре
МнениеПубликувано: 24 фев 2016, 09:50 
Извън линия
Потребителски аватар

За коментиралия горе - сам си противоречиш.
Защо не бачкаш като машинкаджия ами си сисадмин - нали това си учил?
Значи излиза че учил не учил тъпизмите в МФ/МТФ/ЕМФ и тем подобните - накрая пак може да взимаш голяма заплата -> няма значение образованието и оценките.
Има я и другата крайност - зубрачите - оценкаджий - учи само за оценката на изпита и после всичко е забравил.
Накрая като обобощение - преценете си кое е перспективно и има смисъл да се учи а не си губете времето в зазубряне на материал-баластра.
Почти никой не ми е гледал оценките в дипломите а препитват за реални знания и опит.

Нагоре
МнениеПубликувано: 24 фев 2016, 12:58 
Извън линия
Потребителски аватар

Dedo Mrak написа:
За коментиралия горе - сам си противоречиш.
Защо не бачкаш като машинкаджия ами си сисадмин - нали това си учил?
Значи излиза че учил не учил тъпизмите в МФ/МТФ/ЕМФ и тем подобните - накрая пак може да взимаш голяма заплата -> няма значение образованието и оценките.
Има я и другата крайност - зубрачите - оценкаджий - учи само за оценката на изпита и после всичко е забравил.
Накрая като обобощение - преценете си кое е перспективно и има смисъл да се учи а не си губете времето в зазубряне на материал-баластра.
Почти никой не ми е гледал оценките в дипломите а препитват за реални знания и опит.

Работя като сисадмин защото не можах да си намеря добре платена работа като машинен инженер и се преориентирах - направих го и заради парите и защото ми беше интересно. Смея да твърдя, че съм щастлив с избора си. Но все пак не забравям и какво съм учил и в свободното си време проектирам разни малки нещица ;)
Иначе за зубрачите си прав, макар че в ТУ са малко и обикновено стават преподаватели след завършване :-D

Нагоре
МнениеПубликувано: 24 фев 2016, 14:59 
Извън линия
Потребителски аватар

хъм - очаквах да се издразниш с това мое мнение. Иначе много добре си се ориентирал - по далече от всякакви машинарии и заводи.
Аз съм точно като твоя случай - с тази разлика че блъсках като машинкаджия(както ни казват жалкарите от УАСГ) за жълти стинки маса години на разни нещастни келеменца шефчета и чак после ми светна да се преориентирам и сега аз се смея на тъпунгерите от ВИАС и тем подобни институтчета ...
А относно мотивацията за ТУ - учете само това което ви харесва и смятате да го работите - аз в момента не ползвам нищо от това дето учих в машинариите.

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 мар 2016, 01:25 
Извън линия
Потребителски аватар

Изображение
Не спирайте да учите - само това мога да кажа ;)

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Reply to topic  [ 348 posts ]  Отиди на страница Предишна 120 21 22 23 24 Следваща

Всички времена са UTC+02:00