ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 20 сеп 2017, 03:24

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Reply to topic  [ 11 posts ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 03 окт 2012, 20:32 
Извън линия

Здравейте!
Няколко пъти през следването ми съм се класирал за стипендия по точка 5 и винаги е била в размер на 90 лева на месец. В новата заповед пише, че ще е в размер на 60 лева. Някой знае ли дали от сега нататък размерът на стипендията по точка 5 е намален или е станала грешка?

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 окт 2012, 17:41 
Извън линия
Потребителски аватар

rj_otto написа:
Здравейте!
Няколко пъти през следването ми съм се класирал за стипендия по точка 5 и винаги е била в размер на 90 лева на месец. В новата заповед пише, че ще е в размер на 60 лева. Някой знае ли дали от сега нататък размерът на стипендията по точка 5 е намален или е станала грешка?

Да и аз това искам да попитам, но кого да питаме? Защо намалят сумата при условие, че увеличават всичко...като започнем от таксите, например?

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 окт 2012, 10:49 
Извън линия

Сега, ще се опитам да отговоря, защо тази година, парите по т.5 , не са като миналогодишните т.е от 90 лв. се намалява на 60 лв.!
По принцип тази точка 5 не ФИГУРИРА в Постановлението на МС (Министерски съвет). Поради тази причина другите Университети не я ползват и не дават тази преференция, освен ако техните Ръководства не решат нещо друго! В случая, Ръководството на ТУ (от преди min 10 г.), е решило, на базата на отпуснатата субсидия, след като се изплатят всички видове стипендии, награди, помощи и т.н....и са останали пари, да ги дадат за тази т.5. Но тази точка 5 ЗАВИСИ ОТ СУБСИДИЯТА,т.е тя не е константа, точно определена сума. И сега - след като за тази година има НАМАЛЕНА СУБСИДИЯ от МОМН и задачата е първо да се обезпечат всички видове регламентирани стипендии по ПМС...естествено е, че това което остава е по- малко, и сумата ще бъде по- малка. Т.е т.5 е "плаващо явление". Тази сума дали ще бъде..90 лв....50...лв. или 60 лв.....се определя от Комисията по стипендиите към ТУ, съгласно възможностите,(на ик. език ...остатък...салдо) в която има и представители на Студентския съвет. Казвам последното защото, когато имате въпроси за стипендии, вместо да се балтаете...питайте и тях за разяснения. Не знам дали бях ясна...малко дългичко стана обяснението ми...но надявам се , макар и частично да съм била полезна.!

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 окт 2012, 22:38 
Извън линия
Потребителски аватар

Благодаря, adi, много полезна информация!

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2012, 08:05 
Извън линия

Удоволствието, беше изцяло мое! Доволна съм, че сте ме разбрали!

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2012, 09:02 
Извън линия

Благодаря за изчерпателния отговор!
Само не разбрах какви са тези 375 броя стипендии по 90 лева, обявени в началото на заповедта?

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2012, 09:48 
Извън линия

Тази бройка от 375(студенти) това са вашите колеги, които кандидатстват по успех и доход т.е това са студентите, класирани с НАЙ-ВИСОК УСПЕХ, по низходящ ред т.е тук са отличниците! Студентите по т.5 и т.6 не влизат в тази бройка!

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2012, 10:41 
Извън линия

Искам да кажа и още нещо. Комисията по стипендиите под ръководството на Зам. ректора и с различни представители, вкл. и студенти, които мисля, че са около 4-5 човека, работи по изключително строги правила. Тези правила са определени от ПМС и субсидията, която се получава от МОМН, изключително строго се следят от всички финансови органи, освен това, това са средства, които МОГАТ И СЕ ИЗПОЛЗВАТ САМО ПО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ т.е стипендии. Разбира се, разпределението на средствата от Комисията се извършва на базата на планови бройки -студенти (но тук са възможни вариации-прекъснали, отписани и т.н), но няма как да се предположи и коя девойка ще роди, кога ще почине родител и т.н, а стипендията в тези случаи, се изплаща след настъпилото събитие и това налага допълнителни..хм..как да кажа....преразпределения на отпуснатите средства. Еми толкоз от мен! Дерзайте!!!!!!

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 фев 2013, 20:53 
Извън линия
Потребителски аватар

Честито! Стипендията по т.5 за летния семестър е 50 лв. Има ли смисъл изобщо да се кандидатства по т. 5, след като можеш и по успех???

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 юни 2013, 22:53 
Извън линия

Добре де, нали в заповедта пишеше 60 лв, не стига че ги намалиха от 90 на 60, а сега и превеждат по 50. Какво е това нещо?

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 юни 2013, 14:04 
Извън линия
Потребителски аватар

Това драги колеги е БЪЛГАРИЯ !

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Reply to topic  [ 11 posts ] 

Всички времена са UTC+03:00