ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

ДИСКУСИОННИ ФОРУМИ
В момента е 25 ное 2017, 02:04

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Reply to topic  [ 18 posts ]  Отиди на страница 1 2 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 28 окт 2011, 15:49 
Извън линия

Аз съм І-ви курс магистър и при записването в канцеларията на учебен отдел Теодора Николова Михайлова ми съобщи, че със фактурата от заплатена семестриална такса трябвало да си изкарам електронна студентска карта. Ходих с студентски съвет от там ми казаха, че трябвало да си платя 7 лв, защото картата била безплатна само за първокурсници от бакалавърската степен. След като изказах моето недоволство и справка от неособено отзивчивата колежка Ели Йотова , с която разговарях, се оказа че има два вида карти. Попитах каква е разликата и задължително ли е да си изкалвам каквато и да било електронна карта и не получих ясен отговор. Вместо това любезно ме помолиха " да се отбия другата седмица "(17.10.2011). Така и направих при което отново нямаше никаква конкретна информация и отново препоръка да се отбивам от време на време или да следя на сайта http://studsavet.org/ , където и до момента (28.10.2011) не откривам информацията която ме интересува.

КАКВО Е СТУДЕНТСКАТА КАРТА?
СТУДЕНТСКАТA КАРТА е официален идентификационен документ на Технически университет – София. Картата улеснява всеки студент, тъй като притежава широка функционалност:
• официалната студентска карта на ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ;
• карта за достъп до ОБЩЕЖИТИЯТА на ТУ-СОФИЯ;
• карта за достъп до БИБЛИОТЕКАТА на ТУ-СОФИЯ;
• карта за достъп до СТОЛА на ТУ-СОФИЯ;
• карта за достъп до НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ЛАБОРАТОРИИ на ТУ-СОФИЯ.
ПРИТЕЖАТЕЛИТЕ НА КАРТАТА ПОЛЗВАТ ВСИЧКИ УНИВЕРСИТЕТСКИ ЗВЕНА НА ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ:
КОЙ МОЖЕ ДА ПРИТЕЖАВА КАРТАТА?
Всеки студент на Технически Университет – София - студенти редовно обучение, бакалавърска или магистърска степен, докторанти, специализанти или стажанти в Технически Университет - София
КАК ДА СИ ИЗКАРАМ КАРТА?
- Попълни онлайн своите данни тук. линк-а не работи, ако изобщо е имало такъв.

И така надявам се след повече от един месец от началото на семестъра някой да "се смили" и да каже :

1. Защо, при условие че плащаме по 10 лв за така наречения комплект за кандидатстване (личен картон, студентска книжка и студентска карта), трябва да се плащат допълнително още 7лв за така наречената електронна студентска карта на ТУ - София ?
2. Кой е дал предложение за това нововъведение "в услуга на студентите" ?
3. До кога нещата ще се правят половинчато и не навреме?

Съжалявам ако засягам някого, но доста питах и се разкарвах напред назад и както казах по - горе надявам се да получа адекватен отговор. Благодаря !

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 окт 2011, 20:28 
Извън линия

Мога да взема участие към темата.
Quote:
1. Защо, при условие че плащаме по 10 лв за така наречения комплект за кандидатстване (личен картон, студентска книжка и студентска карта), трябва да се плащат допълнително още 7лв за така наречената електронна студентска карта на ТУ - София ?

Срещу 10лв се купуват от книжарница съответните документи за кандидатстване. Това няма общо със 7те лв за електронната картата - тях вече ги плащаш на университета. Може би 7лв за услугата, която ти правият при издаването на такава карта.
Ако ми позволиш в същата тема искам да обсъдим дали струват 10лв тея документи за магистър. Във всички книжарници този комплект струва толкова скъпо - явно има споразумение да се държи висока цена, защото нямаш избор. Както и да го погледнеш, този комплект няма такава себестойност, че да струва 10лв.

Quote:
2. Кой е дал предложение за това нововъведение "в услуга на студентите" ?

Не знам, но мисля, че електронната карта е много добро нововъведение.

Quote:
3. До кога нещата ще се правят половинчато и не навреме?

Докогато ти отидеш, за да ги оправиш.

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 окт 2011, 23:28 
Извън линия

@ Deam_Sf :

Благодаря за отговора, въпреки че не съм напълно съгласен с теб. Препоръчваш ми да отида и да си оправя нещата сам, доколкото разбрах, но май си пропуснал/а да прочетеш че съм ходил два пъти до студентски съвет и многократно до учебен отдел и не са се оправили нещата! Относно това дали е добро нововъведение съм съгласен че това е бъдещето, но не и да ме задължават да плащам при условие че вече имам хартиена студентска карта (включена в комплекта за кандидатстване, който струва 10 лв ). И за сравнение електронна карта за градския транспорт ми издадоха срещу 2 лв ... Но не ме разбирайте погрешно, 7 лв не са толкова много пари. Въпросът е принципен : защо за едни да е безплатно, а за други не? И къде е правото на избор ?

Нагоре
МнениеПубликувано: 29 окт 2011, 23:04 
Извън линия

1. Заповедта е за служебни карти и те според т.10 са безплатни за магистри, ако са държавна поръчка. (Не мога да проумея - студентът не е служител, а картата е служебна, но това е друго.)
Ако някой иска пари за това, то дай, вземи разписка и след това иди в приемното време на г-н Ректора с разпечатка от заповедта му и разписката си искай парите обратно.

2. Електронни карти в заповедта не се споменават, но ако иде реч за ISIC, то в т.11 се казва, че всички заплащат.

3. Ако от СС поемат финансирането при издаване на ISIC само за бакалаври, а за магистри не, и ако това е решение на СС след някакво гласуване, то не си губи време по УО, а искай достъп до решенията на СС. Обаче не се надявай да разбереш кой и как. Това си е дискриминация, но СС ще се скрие за решение на съвет по целесъобразност.

4. На сайта на СС е дадена неточна информация - сравни написаното в заповедта и написаното на сайта.

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 окт 2011, 10:16 
Извън линия

Най - после някой да напише нещата черно на бяло. Благодаря за информацията и успех на всички в борбата с бюрокрацията.

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 окт 2011, 09:43 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз имам въпрос и се надявам поне някой от отговорниците по издаването на карти да чете.

Ситуацията е следната: Аз имам ISIC карта, валидна до края на декември.
При положение, че трябва да си извадя и тази безумна карта на ТУ, която е задължителна, а в
т.11 пише, че ако искаме и ISIC (освен тази от ТУ), плащаме 7лв.
но т.12 - за преиздаване (не става ясно за преиздаване на стара или за всяка следваща от тук нататък) - трябва да се платят 9,9лв.

Въпросът ми е колко трябва да се плати, ако вече имам ISIC и искам сега карта на ISIC + карта на ТУ?

Също така задължителна ли и за 4 курс (и ако - да, какъв е смисълът за 6 месеца и защо до сега не се задействаха нещата)?

Каква допълнителна работа ще върши повече от ISIC, при положение, че в тази пише, че си от ТУ и има ли смисъл от две карти?

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 окт 2011, 10:00 
Извън линия
Потребителски аватар

Да допълня:
вече платих 2лв. за карта за библиотеката, общежитие не ползвам, стола не го посещавам по разбираеми причини.

Т.е. новата карта на ТУ няма да върши за мен повече работа от ISIC и издаването и би било без(с)мислие.

Защо не е помислено и защо е задължителна?

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 окт 2011, 10:28 
Извън линия

zaiche написа:
Аз имам въпрос и се надявам поне някой от отговорниците по издаването на карти да чете.

Ситуацията е следната: Аз имам ISIC карта, валидна до края на декември.
При положение, че трябва да си извадя и тази безумна карта на ТУ, която е задължителна, а в
т.11 пише, че ако искаме и ISIC (освен тази от ТУ), плащаме 7лв.
но т.12 - за преиздаване (не става ясно за преиздаване на стара или за всяка следваща от тук нататък) - трябва да се платят 9,9лв.

Въпросът ми е колко трябва да се плати, ако вече имам ISIC и искам сега карта на ISIC + карта на ТУ?

Също така задължителна ли и за 4 курс (и ако - да, какъв е смисълът за 6 месеца и защо до сега не се задействаха нещата)?

Каква допълнителна работа ще върши повече от ISIC, при положение, че в тази пише, че си от ТУ и има ли смисъл от две карти?

zaiche написа:
Да допълня:
вече платих 2лв. за карта за библиотеката, общежитие не ползвам, стола не го посещавам по разбираеми причини.

Т.е. новата карта на ТУ няма да върши за мен повече работа от ISIC и издаването и би било без(с)мислие.

Защо не е помислено и защо е задължителна?

+1
Няма какво повече да се добави!

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 ное 2011, 20:22 
Извън линия
Потребителски аватар

Няма да си извадя колкото и заповеди да има. Не искам ISIC и ако съм искал щях да си извадя. Не могат ли да се направят не-ISIC карти? Как може да се задължава някой да си извади нещо за което трябва да си плати ? А и тия в СС да се научат как да се държат с хората. ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 ное 2011, 08:48 
Извън линия
Потребителски аватар

p.w4rrior написа:
Няма да си извадя колкото и заповеди да има. Не искам ISIC и ако съм искал щях да си извадя. Не могат ли да се направят не-ISIC карти? Как може да се задължава някой да си извади нещо за което трябва да си плати ? А и тия в СС да се научат как да се държат с хората. ;)

p.w4rrior, пречети си заповедта - ISIC не е задължителна, картата на ТУ е безплатна, не се притеснявай.

Аз продължавам да чакам отговор от някой компетентен от Студентски съвет по въпросите ми.

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 ное 2011, 10:14 
Извън линия

ISIC обаче важи до 31 декември на следващата година, а тази на ТУ е до 30 септември или до датата на дипломиране.

zaiche написа:
p.w4rrior написа:

p.w4rrior, пречети си заповедта - ISIC не е задължителна, картата на ТУ е безплатна, не се притеснявай.

Аз продължавам да чакам отговор от някой компетентен от Студентски съвет по въпросите ми.

Ще има да чакаш... По-вероятно е проф. Христов да прочете темата и даде отговор. :roll:

При всяко ходене до 1154в по какъвто и да е проблем:
1) гледат те на кръв, защото им нарушаваш спокойствието;
2) разпитват от кой курс си, кой факултет, коя група, каква специализация;
3) след няколко минути консултация с колегите ти казват че: не знаят/не могат да ти помогнат/не са чували за такова нещо;
4) за финал дават мъдрите съвети да питаш в:
деканска/студентска канцелария, канцеларията на катедрата, преподаватели от факултета, декан, зам. декан...

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 ное 2011, 15:05 
Извън линия
Потребителски аватар

Ако говорим за една и съща заповед http://tu-sofia.bg/news/sl-karti.pdf , четох, четох и не намирам друга информация. Айде и аз едно върпсоче да задам :) След като си имам карта за общежията, библиотека не ползвам, стол също и нямам нужда за достъп до лаборатории и т.н за къв к*р ми е тази карта ?

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 ное 2011, 19:28 
Извън линия

Аз съм първи курс и картата ми е безплатна. Но не ме пускат с нея в стола, защото трябвало да се извади друга."Другата" карта няма снимка, май е хартиена и със сигурност дава по-малко информация отколкото тази, която имам. Отделно когато си извадих карта за библиотеката, служителките там като че ли за първи път видяха тази прословута карта, която оказва се - не ти върши работа никъде...И аз да се включа с един въпрос - добре ли е?

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 ное 2011, 02:38 
Извън линия
Потребителски аватар

Студентския съвет ? Хаха, смях... Наистина някой очаква ли нещо от тях. Повечето сигурно не са си чели и правилника, поне поведението им не го издава.
Quote:
Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
[...]
Чл. 3. Студентският съвет е законен представител на всички студенти и докторанти съгласно чл.72 от Закона за висшето образование. СС е орган, който има за цел да изявява и защитава общите интереси (интелектуални, социални, културни, спортни, творчески и др.) на студентите и докторантите от ТУ - София и да служи като официално призната форма за връзка между студентите и управляващите органи на университета на всички нива.
[...]

За 5 години в ТУ единствената дейност на ст. съвет, която видях е да се гласува под строй.

Сега трябва само да се яви някой, който да ме опровергава и да "изявява и защитава" интересите на СС, та картинката да е пълна.

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 ное 2011, 21:25 
Извън линия
Потребителски аватар

Те докато я издадат, аз ще съм завършил вече... :D Няма да си извадя подобна карта. Безсмислено и нелогично лутане по кабинетите...

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Reply to topic  [ 18 posts ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Всички времена са UTC+02:00